WordPress siteniz için ftp programı ve kullanımı

0
956

FTP bilgisayarınızdan web sitesi dosyalarınızı barındırdığınız hostinge dosya gönderme uygulamasıdır. Birçok ücretli ve ücretsiz program mevcut olup sizlere kendiminde kullanmakta olduğu, aşağıda bazı özellikleri yazılı olan Filezilla programını önermek istiyorum.

Özellikleri

  • Dosyalara kaldığı yerden devam edebilme
  • Özel komutlara destek verme
  • Keep Alive sistemi, Timeout farkedebilme
  • Firewall desteği, SSL güvenli bağlantı
  • SOCKS4/5 ve HTTP1.1 Proxy desteği
  • SFTP desteği, Upload/Download Kuyruk desteği
  • Sürükle&Bırak ve çoklu dil desteği

Filezilla Kullanımı 1

Yukarıdaki linki de tıklayarak ulaşabileceğiniz Filezilla resmi sayfasına giderek programı indirebilirsiniz. Burada fotograftada görülfüğü gibi 2 seçenek mevcuttur. Eğer Şahsi bilgisayarınızda sadece kendiniz kullanacaksanız 2. seçeneği seçerek dosyayı indirip bilgisayarınıza kurun.

Filezilla Kullanımı 2

Okun başlangıcında bulunan kısmı tıkladığınızda ‘Site Yöneticisi‘ ayarları açılacaktır. Burada ‘Yeni Site‘ butonunu tıkladığınızda yeni bir site için ayarları doldurmak için seçenekler açılacak. Öncelikle 2 nolu kısıma sitenizin adını yazın, 3 nolu kısımda sitenizin ftp adresini, 4‘te ise varsayılan kapı değeri olarak 21 yazın. 5 ile gösterilen kısımda Oturum Açma Tipi olarak ‘Normal‘i seçtikten sonra ftp bağlantısı için elinizde bulunan şifre ve kullanıcı adını buraya girin. Tüm bu ayarlar yapıldıktan sonra bağlan kısmına tıklandığında ftp bağlantısı kaydedilmiş ve bağlantı sağlanmış olacaktır.

Filezilla Kullanımı 3

Bağlantı sağlandığında üst kısımda görülen elips içerisindeki ‘Klasörler Listlendi‘ uyarısı çıkacaktır. Genel olarak program incelendiğinde 1. kısım veri alışverişi sırasında meydana gelen işlemlerin metin olarak bildirildiği kısımdır. 2 sizin bilgisayarınızdaki dosyaları görebileceğiniz gezgin kısmıdır, 3 ise hostinginizdeki dosyaları görmektesiniz. 4 ve 5‘te ise 3 ve 4 nolu kısımlardaki klasörler tıklandığında içeriğini görürsünüz. 6‘da dosyaların bilgisayardan sunucuya aktarılması esnasında aktarılan dosyalarla ilgili bilgiler görünecektir. En altta elips içerisine alınan kısımda ise aktarılan, aktarılmayan ve kuyrukta bekleyen dosya sayıları bulunacaktır.

Bilgisayarınızdan sunucuya aktaracağınız dosyaları fare yardımıyla seçtikten sonra yeşil ok yönünde sürüklediğinizde aktarım gerçekleşecektir. Eğer sunucudan bilgisayarınıza dosyaları almak istiyorsanız bu işlemin tersini yani kırmızı ok yönünde sürükle & bırak işlemi yapılmalıdır.

Kullanım temel olarak bu şekilde olup sorularınızı yorum kısmından sorabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!