Android telefondan wordpress bloga yazı gönderme

15
1203

Evet, gezgin arkadaşlar, artık not tutmak yok. Android telefondan wordpress bloga yazı gönderme işlemi artık sizler için bulunmaz bir nimet. Gezgin arkadaşlar dedim ancak bilgisayardan uğraşmak istemeyen ve aklına geleni anında blog sitesinde paylaşmak isteyen tüm yazarlar için harika bir uygulama.Bunun için yapmanız gereken Google Play sitesinden uygulamayı android telefonunuza yüklemek. Yüklemeden sonra telefonunuzun uygulamaları içerisinde wordpress sitesinin W şeklinde logosunu tıklayarak uygulamayı açacaksınız.

wordpress-android-giris

Açılan ekranda wordpress kullanıcı adı veya email adresini girdikten sonra şifreyi de doldurarak giriş yapacaksınız. Buradan blogadiniz.wordpress.com için giriş yapabilirsiniz. Eğer kendinizin oluşturduğu www.wpsitesi.com gibi bir bağımsız wordpress siteniz varsa ‘Kendi sunucumda bulunan siteyi ekle’ kısmını tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

wordpress-android-menu

Girişten sonra yukarıdaki gibi bir menü karşınıza gelecek ve burada diğer işlemleri de yapabilirsiniz ancak yazımız yeni bir yazı gönderme hakkında olduğundan bu menüden yazılar kısmını seçeceğiz.

wordpress-android-icerik-girme

Yazının başlığını girdikten sonra içeriği tıkladığınızda yukarıda gördüğünüz gibi yazı yazma kısayollarının da olduğu bir klavye karşınıza gelecek. İstediğiniz şekilde yazınızı yazdıktan sonra en sağda bulunan resim ekleme ikonunu tıklayarak yazının istediğiniz bir bölümüne resim veya fotoğraf ekleyebileceksiniz.

wordpress-android-foto-ekleme

Resim ekleme ikonu tıklandığında galeriden çektiğiniz bir fotoyu veya videoyu ekleyebileceğiniz gibi, fotoğraf makinesini de kullanarak anında resim veya video yükleme şansınız bulunmaktadır.

wordpress-android-yazi-ayar

Yazı ve resim işlerini hallettikten sonra sol alt köşede bulunan ‘Yazı ayarları’ kısmına gittiğinizde yazdığınız yazının yayınlanma tarihini, kategorisini, etiketlerini düzenleyebileceğiniz bir sayfa açılacak. Buradan yazı ayarları yapılarak dilediğiniz bir kategoriyi de seçtikten sonra yazıya geri döneceksiniz.

wordpress-android-kategori-ekle

Eğer daha önceden oluşturduğunuz kategoriler haricinde yeni bir tane daha eklemek isterseniz bu da mümkün. Yukarıda verdiğim örnekteki gibi yeni bir kategori ekleme şansınız da mevcuttur.

wordpress-android-yazi-son-hal

Yazımız bitti, ayarlarınıda yaptık, sıra geldi postalamaya. İşin en zevkli kısmı bu olsa gerek. Bunun için yapmanız gereken sağ üst köşedeki uçak şeklini tıklamak. İşte bu kadar, yazımız yayınlandı ve aşağıdaki gibi bildirimini de aldık hemen.

wordpress-android-sonuc

Sizlere göstermek için, daha önce açmış olduğum ancak hiç yazı yazmadığım wordpress.com üzerindeki bloguma da bir mobil yazı göndermiş oldum. Yazının nasıl göründüğünü burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Umarım işinize yarayacak bir yazı olmuştur, beğendiyseniz paylaşın ki tüm blogseverler okusun, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!