Backlink nedir, websitesi için neden önemlidir

0
354

Birçok yerde karşınıza çıkmıştır ve hep merak etmişsinizdir. Backlink nedir, websitesi için neden önemlidir sorularına bu yazımda elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle backlink ne manaya gelir kısaca onu açıklayarak başlayalım.
Arama motorları tarafından sitelerin ön sıralarda çıkması birçok faktör tarafından yönetilmektedir. Bu sıralamaların arama motorları tarafından yapılmasında kendi içerisinde ve kullanıcılar ile paylaşılmayan bir stratejisi bulunmaktadır. Backlink’te artık genel olarak arama motorları tarafından kullanıldığı aşikar olan bir stratejidir. Bunun mantığında bir site ne kadar çok başka sitelerde link olarak bulunuyor ise önem düzeyini artırmaktadır.

Ancak bu mantıkta da bazı kurallar işletilmektedir. Bir sitenin adı sanı duyulmayan bir sitede link alması ile bilinen bir sitede link alması arasında çok fark bulunmaktadır. Örneğin sitenizin Sahibinden.com gibi çok fazla ziyaretçi alan bir sitede linkinin olması yüzlerce küçük websitesinde linkinin olmasından daha önemlidir. Bu backlink felsefesinin temelini oluşturmaktadır.

Bir önemli konu alınan linklerin doğal yollardan elde edilmesi önemlidir. Mesela bir moda sitesine sahipsiniz, eğer hiç alakası olmayan bir oyun sitesinde sırf link olsun diye sitenizi eklemek size pek fayda sağlamayacaktır. Ama moda yönünden önde gelen bir firmada linkinizin olması ve bunun bu moda sitesi tarafından verilmiş olması paha biçilemez ölçüde sitenize değer katacaktır.

Bir başka örnekle de durumu açıklamaya çalışayım. Yine mesela bir otel sitesine sahipsiniz. Siteniz tripadvisor gibi dünyanın önde gelen not kuruluşu tarafından değerlendirmeye alındı. İşte budur deyin ve arkanıza yaslanın!

Birazda yapılan bazı yanlışlıklardan bahsedeyim. Bunların başında bazı sitelerde para ile satılan ve size belli bir sayıda backlink garantisi verdiğini söyleyen sitelere bulaşmaktır. Evet, dedikleri sayıda backlink size sağlaya da bilirler ancak sağladıkları bu linkler sitenize yarardan çok zarar getirecektir. Bu tip işleri yaptığını söyleyen sitelere güvenmemenizi öneririm.

Bazende wordpress eklentilerini gezerken karşınıza linklerinizi artıracakları vaadinde bulunan ücretli veya ücretsiz eklentiler çıkabilir. Bunlar da yine ya palavra yada sitenize zarar veren eklentiler olacaktır.

Son olarak tavsiyem bırakın doğal yollardan backlinkleriniz olsun, olmayınca kendinizi sıkıntıya atmayın. Eğer gerçekten içeriği yönüyle kaliteli bir blog sahibi iseniz birgün mutlaka siteniz amacına ulaşacaktır.
Umarım açıklayıcı olmuştur, paylaşırsanız herkes okur ve bilgi çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!