BackWPup ile wordpress yedekleme

0
765

Popüler bir eklenti olan BackWPup ile wordpress yedekleme işlemi nasıl yapılır, bu yazımda bilgilendirmeye çalışacağım. Manuel wodpress yedeklemesi ile ilgili yazımda herhangi bir eklenti olmadan nasıl yedekleme yapacağınız hakkında bilgi verilmişti. BackWPup ise bir eklenti olup bununla yedekleme yapmak yeni başlayanlar için biraz daha kolay olabilir.Öncelikle sitenizin admin kısmından Yeni Eklenti kurma kısmından arama bölümüne BackWPup yazarak eklentiyi kurup etkinleştirin. Bu işlem sonrasında sol menüye aşağıdaki gibi bir menü eklenecektir. Burada öncelikle yeni bir yedekleme işi yapacağız, bunun için kırmızı ok ile gösterilen ‘Add new job’ kısmını tıklıyoruz.

BackWPup eklenti menüsü
BackWPup eklenti menüsü

Burada yedekleme işimize aşağıdaki örnekte ‘Yeni Yedekleme’ olarak gördüğünüz şekilde bir ad veriyoruz. Daha sonra üst kısımda numaralarla gördüğünüz menülerden yapacağımız yedeklemenin ayarlamalarını düzenleyeceğiz. 1 ile gösterilen yerde genel ayarlamalar, 2 ile gösterilen yerde kendimiz mi yedekleme yapacağız yoksa düzenli bir yedekleme mi yapacağız (haftalık, aylık vb) onun seçimini yapıyoruz. 3 ile gösterilen menüden veritabanı ile ilgili ayarlamaları yapacağız ve bu kısımı varsayılan olarak bırakmanızı öneririm. 4’te hangi dosyaların yedekleneceğinin seçimini yapabilirsiniz. 5. kısımda ise eğer XML dosyasını da çıktı olarak isterseniz alabilirsiniz, bunu talep ettiğinizde yazdığınız yazı ve sayfaların bir listesi yedeklenecektir. 6’da ise yüklediğiniz eklentilerin yedeklenmesi ile ilgili yaralar mevcuttur, burada da eklentilerin listesinin bir yedeğini alabilirsiniz. 7’de ise yapılacak yedeklemenin nereye kaydedileceği ile ilgili ayarlamalar yapılabilir,  varsayılan klasöre bir göz atabilir veya kendiniz server’da bir klasör oluşturup oraya yedekleyebilirsiniz.

Yeni bir yedekleme işi oluşturma
Yeni bir yedekleme işi oluşturma

Bu ayarları yapıp kaydettikten sonra dilediğiniz zaman yukarıda fotoda gösterilen menüden ‘Jobs’ yani işler kısmını tıklayarak oluşturduğunuz yedekleme işlerine ulaşabilirsiniz. Bu örnekteki oluşturduğumuz işe geri döndüğümüzde aşağıda gördüğünüz gibi ‘Yeni Yedekleme’ adındaki işi görebiliyoruz ve üzerine gelip ‘Run Job’ sekmesini tıkladığımızda daha önceden yaptığımız ayarlar doğrultusunda bir yedeği alabileceğiz.

Oluşturulan yedeğin çalıştırılması
Oluşturulan yedeğin çalıştırılması

Bu yedeğin çalıştırılması ile elde edilen sonuçla ilgili bir foto aşağıda gösteriliyor. Üst tarafta kırmızı çerçevede görüldüğü gibi herhangi bir hata veya uyarı yok, işlem sorunsuz tamamlandı. Alt tarafta ise aldığınız son yedeğin tarihini görebilirsiniz.

Oluşturulan yedeğin çalıştırılması ile çıkan sonuç
Oluşturulan yedeğin çalıştırılması ile çıkan sonuç

Şimdi eğer bu yedeğin bir kopyasını bilgisayarınıza indirmek isterseniz yine BackWPup menüsünden ‘Backups’ sekmesini tıklayarak açın, burada yedeklerin bir listesi bulunmaktadır. İndirmek istediğiniz yedeğin üzerine geldiğinizde oklarla belirtilen şekilde ‘Delete’ yani sil ve ‘Download’ yani indir sekmelerini göreceksiniz. Bu doğrultuda yedeği silebilir veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yedeklenen dosyaların listesini görme
Yedeklenen dosyaların listesini görme

İndirdiğiniz dosyayı bir sıkıştırılmış dosyaları açma programı ile görüntülediğinizde içerisinde tüm sitenin dosyalarının yedeklendiğini ayrıca içerisine talep ettiyseniz .sql uzantılı veritabanı yedeğinin ve eklenti listesinin yedeğinin eklendiğini de göreceksiniz.

Evet faydalı bir yazı diyorsanız aşağıdaki butonlar ile paylaşmaktan çekinmeyiniz, hayat paylaştıkça güzeldir, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!