Başkasının kurduğu siteyi teslim aldıktan sonra yapılacaklar

0
210

WordPress açık kaynak kodlu ve kurulumu, kullanımı, yönetimi kolay bir İçerik Yönetim sistemidir. Ancak her blog yazarı olmak isteyen kişi bunları bilmek zorunda değil ve sizlerin 3. şahıslardan yardım alması olağan bir durum. Zaman zaman bu site üzerinden de yardım talepleri bulunmakta ve ayrıca bahsettiğim durumlar ile uğraşmak istemeyip yalnızca yazılarına odaklanmak isteyenler için WordPress Blog Paketleri sitemiz üzerinden de talep edilebilmektedir.

Başkasının kurduğu siteyi teslim aldıktan sonra yapılacaklar

Sitenizi 3. şahıs veya firmalara kurdurduktan sonra yada bir kişi veya kurumdan bazı şifrelerinizi vererek yardım aldıktan sonra aşağıda yazdığım konulara dikkat etmenizde fayda var. Bana ulaşıp yardım talep eden arkadaşlara sürekli bu konularda uyarılar yapıyor hatta şifrelerini olur olmaz vermemelerini tavsiye ediyorum, bu yazı ile genel bir duyarlılık yaratmak istiyorum.

Siteyi başkası kurduğunda yapılacaklar

Site kurulumu için mutlaka FTP, cPanel veya Plesk hesabını vermiş olabilirsiniz veya bunları da kurulumu yapacak kişi sizin adınıza satın almış olabilir. Site teslim alındıktan sonra öncelikle Admin şifresini değiştirin. Daha sonra sunucu için kullanılan panel (cPanel, Plesk vb) şifresi ile FTP şifresini değiştirin. Ayrıca veritabanı şifresini de değiştirerek site ana dizininde bulunan wp-config.php dosyasına bu yeni şifreyi yazın. Aksi takdirde siteniz veritabanı bağlantı hatası verir.

Yardım almak amacı ile Admin şifresini vermeyin!

Eğer sitede bir problem yaşadıysanız Admin yani Yönetici şifresini vermeyin, yardım edecek kişiye yeni bir kullanıcı oluşturun ve oluşturacağınız bu yeni hesabın bilgileri ile yardım etmesini sağlayın. İşiniz bittiğinde de bu hesabı silin. Böylece siteniz üzerinde tüm haklara sahip olan ve dilediğini yapabilecek Admin hesabı korumuş olursunuz.

Yedek, yedek, yedek…

Her zaman dediğim gibi, hem yapılan hatalardan geri dönmenin, hem sitenizin maruz kalabileceği saldırılar sonucu geri dönüşün, hem de yukarıda anlattıklarım sebebi ile yaşama ihtimaliniz olan mağduriyetleri önlemenin en kolay ve ucuz yolu yedek almaktır. Yedekleme yapmak çok kolay bir işlem olup konu ile ilgili yazılarımı buradan okuyabilirsiniz. Bir blog hazırlamak ve orada yazmak ne kadar zor, zahmetli, bir o kadar da değerli bir iştir. Bu değerinizin bir saniyede yok olmasına izin vermeyin!

Yardım ve sorularınız için iletişim sayfamızı kullanabilir, aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilir, yazıyı beğendiyseniz PAYLAŞ butonlarını kullanarak paylaşabilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!