Bir WordPress sitesinin kullandığı temayı bulma

0
15836

Web sitelerini gezerken bazen karşınıza beğendiğiniz bir site çıkar ve kullandıkları temayı merak edersiniz. Bir WordPress sitesinin kullandığı temayı bulma olayını aslında sitenin kaynak kodundan veya stylesheet dediğimiz stil sayfalarından halledebilirsiniz. Bu işlemler yeni başlayan kullanıcılar için zor gelebilir veya ilk defa duymuş olabilirsiniz. Burada bir sitede kullanılan tema ve diğer bilgileri ile site içerisinde kullanılan eklentileri bulma hakkında basit bir yöntemden bahsedeceğim.

Burada tanıtacağım siteye benzer başka birçok web sitesi bulunabilir ancak yaptığım denemelerde çok iyi sonuç verdiği için WhatWPThemeIsThat adlı site hakkında bilgi vermek istiyorum.

Siteyi ziyaret ettiğinizde karşınıza bir Google arama çubuğu benzeri kısım gelecek. Buraya temasını veya eklentilerini merak ettiğiniz sitenin web adresini yazacaksınız. Arama butonunu tıkladığınızda karşınıza merak ettiğiniz site ile ilgili tüm bilgiler gelecektir.

wordpress-tema-bulma

Yukarıda gördüğünüz gibi tema adı, tema ana sayfası, versiyonu, açıklaması, yazar ana sayfası, lisansı ve ekran görüntüsüyle birlikte tema adının yanında birçok bilgiye de ulaşacaksınız.

Bu bilgilerin hemen alt kısmında ise sitede kullanılan eklentilerin bir listesini bulacaksınız.

wordpress-eklenti-bulma

Gördüğünüz gibi sadece site adını yazarak bulmakta zorlandığınız tüm bilgilere bir kalemde ulaşabilirsiniz.

Yalnız bazen yazdığınız bir sitenin sonucunu beklerken aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşmanız da mümkündür.

wordpress-tema-detay-uyari

 

Türkçe ifadeyle arama yapılan sitenin istenilen bilgileri vermediği gibi bir açıklama gelmektedir. Bu tür siteler genel olarak profesyonel birileri tarafından ve hazır tema kullanılmadan oluşturulmuştur. Bunun böyle olması site tema bilgilerinin gösterilmemesini gerektirmez ancak bazı kuruluşlar bu yönde bir kısıtlama yapabilmektedir. Benim tavsiyem hiç kafayı takmamanız çünkü bu temayı arasanız da bulamayacaksınız. Ayrıca bu türden sitelere de çok rastlayacağınız kanısında değilim. Karşılaşırsanız şaşırmamanız amacıyla burada açıklama yapmak istedim.

Bir de alternatif olarak WpThemeDetector adlı, tema ve eklenti bilgilerini veren yine güzel bir siteyi de önerebilirim. Bu siteyi de beğeneceğinizi tahmin ediyorum.

Sitelerin herhangi birini ziyaret edip kullanımını inceleyebilirsiniz. Çok fazla uğraşmadan birçok bilgiye ulaşacaksınız.

Faydalı olması dileğiyle iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!