Blog nedir, blogger kimdir

0
2246

Blog nedir, blogger kimdir şeklinde sorulan temel 2 soruya bu yazımda cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle bunların neden ortaya çıktığı hakkında birkaç cümle yazmak istiyorum.Günümüz teknoloji dünyasında artık herkes bir şekilde kendisini rahatlıkla twitter, facebook gibi bir sosyal ortamda ifade edebilmekte veya görüntülü olarak youtube, vimeo gibi video paylaşım ortamlarını kullanabilmektedir. Bu gibi sosyal paylaşım sitelerinin yanında bazı kişiler bana bu ortamlar fikirlerimi paylaşabilmek için yeterli değil dediği zaman blog siteleri ortaya çıkmaya başladı.

Blog nedir?

Blog kelimesi İngilizce ‘weblog’ yani ‘web günlüğü’ sözcüğünden türemiştir. Bir konu hakkında fikir sahibi bir kimsenin günlük olarak yazı yazabildiği, fikirlerini paylaştığı bir ortamdır blog. Mesela bir aşçı, bir fotoğraf sanatçısı, bir takı yapımcısı veya web site eğitmenisiniz ve kendinizi size özel bir sitede ifade etmek istiyorsunuz. Bunun için sınırsız sayıda yazı ve resim paylaşmak, sizi takip edenleri yazılarınızla bilgilendirmek istiyorsunuz.  İşte o zaman blog siteleri devreye giriyor.

Blog sitelerinin yaygınlaşmasındaki diğer ama önemli bir sebep, yaptığınız amatör veya profesyonel işiniz karşılığında reklamlarla veya direkt siteniz üzerinden size ulaşılarak para kazana bilmenizdir. Eğer sitenize çok sayıda ziyaretçi toplayabilirseniz direkt reklamlarla veya Google Adsense gibi reklam veren kuruluşlar ile para kazanmanız mümkün olmaktadır. Aynı zamanda yaptığınız bir ürünü veya çalışmayı bloğunuzda satarak ta para kazanabilirsiniz.

Yaptığınız blog sitesi üzerinden yorumlar alarak kendinizi bu yönde geliştirebilir, yorumlara cevap vererek okuyucuyu bilgilendirebilirsiniz. Blog sitelerinin en güzel özelliklerinden biri kullanıcı ile temas halinde olmanızdır.

Sosyal medyada bulunan üyeliklerinizi bloğunuzla ilişkilendirerek daha fazla kişiye fikirlerinizi ulaştırmanız mümkün. Bloğunuzda yazdığınız yazıları anında sosyal medya ortamlarında paylaşabilirsiniz.

Peki bunun için nereden başlayacaksınız. Ben WordPress ile blog oluşturmanın en iyi başlangıç olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında blogger.com sitesi gibi daha başka büyük-küçük birçok blog sitesi bulunmaktadır.

WordPress ile blog açmak için öncelikle wordpress.com ile wordpress.org nedir yazımı okumanızı tavsiye ederim. Arasındaki farkları anladıktan sonra dilediğiniz yöntem ile blog sayfası açabilirsiniz. Eğer ben daha bu işin başındayım, domain’den, hosting’den anlamam, hemen zahmetsiz bir blog sitesi oluşturayım derseniz WordPress.com’da blog oluşturma yazımı tavsiye edebilirim.

Milyonlarca blog sitesi ve milyonlarca blog yazarı olan web aleminde blog nedir sorusuna çok ama çok kısaca cevap vermeye çalıştım. Daha sonraki yazılarımda da blog ile alakalı yazılar yazmaya devam edeceğim.

Blogger kimdir?

Herhalde yukarıdaki açıklamalarımdan sonra bu açıklamaya gerek var mı bilmem ama blogger bu saydığım işleri web ortamında yapan kişi anlamında kullanılan İngilizce bir kelimedir. Türkçe olarak ‘Blog Yazarlığı’ şeklinde kullanımı da bulunmaktadır.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Paylaşın ki herkes okusun, bilgi paylaşıldıkça çoğalacaktır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!