Blog resimlerine Pin It ikonu ekleme

0
552

Öncelikle bu yazıyı okuduğunuza göre Pinterest hakkında ve kullanımı ile ilgili bilginiz olduğunu düşünüyorum ama yine de ne olduğu hakkında bilgi almak ve üye olmak isterseniz Pinterest sitesini burayı tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. Blog resimlerine Pin It ikonu ekleme işlemini bir eklenti yardımıyla yapabilirsiniz. Eklenti yüklenip ayarlamaları yapıldığında sitenizdeki fotoğraf veya resimleri kullanıcıların kendi Pinterest hesaplarında paylaşmaları çok kolaylaşacak.

jQuery Pin It Button For Images adlı eklentiyi öncelikle site yönetici panelinizden kurun. Kurulum yapıp etkinleştirdikten sonra Yönetici Sayfasında eklentinin adının altındaki Settings butonunu tıklayarak ayarlar sayfasına gidebilirsiniz.

pin-it-ayarlar
Sayfa açıldığında burada Image Selector kısmında eğer sitenizde bulunan tüm resimler için Pin It ikonu ekleyecekseniz “.jpibfi_container img” şeklindeki ayarı değiştirmeyin ancak sadece yazılarınızın içerisine eklediğiniz resim veya fotolar için ikon eklemek istiyorsanız bu kısma “div.jpibfi_container img” şeklindeki metni girmeniz gerekir.

pin-it-yapilacak-resim-ayari
Sonrasında ise biraz daha bilgi gerektiren “Disabled classes” ve “Enabled classes” iki ayar mevcut. CSS bilginiz yoksa bu kısımlarda bir değişiklik yapmayın. Buradan CSS ile ayarlanmış belirli resimler için ikonun gösterilmesini veya gösterilmemesini sağlayabilirsiniz.

pin-it-etkin-veya-etkin-olmayan-resim
Bundan sonra gelen ve kullanımı için aslında basitçe yapabileceğiniz ayarları kullanabilirsiniz. aşağıda da görebileceğiniz gibi fotoğrafların blog içerisinde nerelerde pin it ikonu bulunduracağını toplu halde ayarlayabilirsiniz. Mesela ana sayfada bu ikonların bulunmasını istemiyorsanız “Home page” yazısı önündeki seçim işaretini kaldırmanız yeterli, böylece blog ana sayfasında resim veya fotoğraflarda ikon görüntülenmeyecektir.

pin-it-gosterim-ayarlar
Bu ayarladan sonra en altta fotoğrafın yükseklik ve genişlik büyüklüğüne göre ikon gösterebileceğiniz ayarlama kısmı bulunmaktadır. Eğer blog sitenizde belirli ölçülere sahip fotoğraflara ikon eklemek isterseniz bu ayarları kullanabilirsiniz. Böylece site içerisinde bulunan küçük ve paylaşılmasını istemediğiniz fotoğraflara ikon eklenmeyecektir.

pin-it-cozunurluk-ayarlar
Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra fotoğraf içeren ve daha önce yazmış olduğunuz bir yazınızı kontrol ettiğinizde, aşağıda fare imlecinin fotoğraf üzerine getirilmeden önce ve sonraki hallerinin gösterildiği örneğe benzer bir özelliğe sahip olacaksınız. Böylece sitedeki fotoğraf ver resimleriniz kullanıcılar tarafından zahmetsizce Pinterest sayfasında paylaşılabilecek.

pin-it-once-ve-sonra
Bunun haricinde dilerseniz eklenti ayar sayfasında Visual başlığı altından yapacağınız ayarlamalarla “Pin It” butonu yerine kendi butonunuzu da ekleyebilirsiniz. Ayrıca burada Description Source kısmından paylaşılan fotoğrafla birlikte “Sayfa Başlığı”, “Sayfa Açıklaması”, “Fotoğraf Adı” ve “Fotoğraf Açıklaması” gibi hangi metnin yer alacağını seçebilirsiniz.

Pinterest sosyal ortamını önemseyen blog kullanıcıları için çok kullanışlı bir eklenti olduğu düşüncesiyle faydalı olmasını dilerim.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!