Blog sitenizde güvenlik taraması yapma

2
257

Site güvenliği her ne kadar aklımıza sitemiz hacker saldırısına uğradığında veya bu sebeple bir zararlı yazılım bulaştığında gelse de aslında her bilinçli site yöneticisinin listenin en başına yazması gereken bir iştir. Tabi ki sitenizi kurmuş ve uzun bir süredir içeriğinde zararlı yazılım olup olmadığını eğer bir güvenlik uygulamanız yoksa bilemeye bilirsiniz. Blog sitenizde güvenlik taraması yapma yazımı bu sebeple yazıyorum.

Eğer sitenizi burada anlattığım şekilde kontrol ederseniz siz de detaylar hakkında bilgi sahibi olabilir ve temiz bir siteye sahipseniz şanslısınız ama şansınız her zaman yaver gitmez. Güvenlik önlemlerinizi artırarak sitenizi koruma altına almalısınız.

Sucuri ile site tarama

Öncelikle yapacağınız kontrol için Sucuri adlı web sitesini ziyaret edeceğiz. Yandaki sitenin adını tıklayarak sayfaya gittiğinizde en alttaki menüde SiteCheck adında bir link bulunmaktadır.

site-kontrol-linki

Bu linki tıkladığınızda kontrolünü yapacağınız sayfa açılacak vekontrol edeceğiniz web sitesinin adresini burada bulunan alana gireceksiniz.

domain-adi-girme

Daha sonra Scan Website butonunu tıkladığınızda hemen kontrol başlayacak, aşağıdaki gibi bir uyarı görüntülenecek ve kısa bir süre bekleyeceksiniz.

sonuc-bekleme

Bu işlemin sonucunda karşınıza 3 kısımdan oluşan bir sonuç sayfası gelecektir. İlk kısımda SiteCheck Result adında bir sayfa bulunmaktadır. Aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz gibi yeşil çerçeve ile belirtilen alanda genel bir bilgi kısmı mevcut. Kırmızı ile belirtilen alanda ise Malvare, Website Blacklist, Injected Spam ve Defacements gibi zararlı yazılım ve bulaşmalar olup olmadığını göreceksiniz. Eğer aşağıdaki gibi bir sonuca sahipseniz şanslı kişilerdensiniz ve Add Protection to My Site butonunu tıklayarak siteniz için ücretli güvenlik önlemine başvurabilirsiniz. Böyle değilse de üzülecek bir durum yok, bahsedilen sitenin zararlı yazılımları temizleyen ücretli antivirüs araçları da bulunmaktadır.

site-kontrol-sonuc

Website Details kısmından ise siteniz ile ilgili aşağıda ki gibi bazı detaylara ulaşabilirsiniz.

website-detaylari

En son kısımdaki Blacklist Status kısmını tıkladığınızda birçok arama motorunda sitenizin kara listeye alınıp alınmadığının sonuçlarını görebilirsiniz.

kara-liste-durumu

Tahmin ediyorum ki birçok yönden sitenizi inceleyip çoğu bilgiye bir arada ulaşabileceğiniz faydalı bir site ile tanıştınız. Ücretli antivirüs veya koruma duvarı (firewall) uygulamalarını satın alır mısınız bilmem ancak sitenizde mutlaka tarama yapmanızı öneririm.

Beğendiyseniz aşağıdaki butonlar ile paylaşın ki yazının herkese faydası olsun, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!