Blog sitenizin 404 hata sayfalarını e-mail ile alma

0
309

Bir internet veya blog sitesinin kalitesini etkileyen önemli faktörlerden biri 404 hata sayfalarının olmamasıdır. Bu hata sitenizin SEO denilen arama motoru optimizasyonunda ve sitenizin tanıtımında da etkisi büyüktür. Bu nedenle blog sitenizin 404 hata sayfalarını e-mail ile alma gibi bir yöntemin kullanılması işinize yarayabilir. Bunun için yapmanız gereken bu işlemi sağlayan 404 Notifier adlı eklentiyi Yönetim Panelinden sitenize kurmaktır. Ekletiyi kurup etkinleştirin, bunu yaptığınızda Yönetici Paneli sol menüsünde bulunan Ayarlar kısmında 404 Notifier adında bir kısım eklenecektir. Burayı tıklayarak ayar kısmına gideceğiz.

404-eklenti-menu

Ayar kısmında yapılacak pek fazla bir ayar yok zaten. Yapmanız gereken 404 sayfa hatası oluştuğunda oluşan sayfa linkinin gönderileceği adresi gireceğiz. Bu girdiğimiz adres blogumuzda bir 404 hatası olması durumunda e-mailin gönderileceği adrestir.

404-eklenti-ayari

Burada eklenti ile ilgili yaşanan bir sıkıntıdan bahsetmeliyim. Gerek eklentiyi yazan kişinin söylediği, gerek se bazı forum sitelerinde okuduğum kadarıyla GMail adresini mailleri almak için kullandığınızda gönderimle ilgili sıkıntı yaşanmakta. Sebebi ise bir hata durumunda gönderilecek mailin hem alıcı hemde gönderen kısmında aynı mail adresi olması ve bunun GMail tarafından kabul edilmemesi olarak açıklanmaktadır. Bu sebepten kendi siteniz altında oluşturduğunuz info@siteadi.com vb. kişisel maili kullanmanız bu sıkıntıyla karşılaşmamanız için tarafımdan denenmiş bir öneridir.

Ayarları yapıp kaydettikten sonra çalışıp çalışmadığını test etmek için site adınızın son kısmına /404-test gibi olmayan bir uzantı ekleyerek hatalı sayfa elde edebilirsiniz. Eğer sıkıntı yoksa www.sitenizinadi.com/404-test şeklindeki link, ayarlarda verdiğiniz mail adresine hatalı link olarak gönderilecektir.

Bunun dışında yukarıda gördüğünüz ‘RSS Feed of 404 Events’ kısmını tıklayarak sitenizin hatalı sayfalarından oluşturulacak RSS’leri takip edebilir ve bu sayfaların hangileri olduğunu görebilirsiniz. Özellikle mail almada sıkıntı yaşarsanız bu ikinci yöntem de kullanışlı bir çözüm olabilir.

Arama Motorları için 404 hata sayfalarının önemi sebebiyle bu eklenti hakkında bir yazı yazma ihtiyacı duydum. Zamanla daha da geliştirilebileceğini tahmin ediyorum. Umarım kurulumu ve ayarını yaptıktan sonra sizlerin de işini görmüştür.

Soru ve önerilerinizi yorum kısmından gönderebilir, beğendiyseniz yazıyı sosyal ortamlarda alttaki butonlarla paylaşabilirsiniz, bilgi paylaştıkça çoğalır,iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!