Blogger yazılarının 301 ile WordPresse yönlendirilmesi

0
231

Blogger yazılarının 301 ile WordPresse yönlendirilmesi niçin gereklidir, kısaca ondan bahsedeyim. Blogger sitesinden WordPress sitesine taşıma işlemi yaptığınızda site bağlantılarının yeni kurduğunuz wordpress sitesine yönlendirilmesi gerekir. Bunun için Blogger 301 Redirect eklentisini kurarak bazı ayarlamalar yapmanız yeterlidir. Öncelikle eklentiyi her zaman olduğu gibi kurun ve etkinleştirin.

Yönetici Panelinde Ayarlar kısmında Blogger 301 Redirect şeklinde bir menü eklenecek. Burası yönlendirme ile ilgili ayar kısımlarıdır. Burayı tıkladığınızda karşınıza eklentinin ilk ayar kısmı olan Options yani seçenekler kısmını göreceksiniz. Aşağıda gördüğünüz gibi altı kısımda değişik seçenekler bulunmaktadır. Birinci seçenek sitenizi Blogger Import kullanmadan taşıdıysanız uygundur. İkincisinde ise eğer 404 sayfa bulunamadı hatası olursa yönlendirme yapılmasın seçeneğidir. 3, 4 ve 5 nolu seçenekler yukarıda linkini de verdiğim şekilde site taşımasını gerçekleştirdiyseniz önerilen seçenekler olarak belirtilmektedir ve bunları seçebilirsiniz. Son seçenekte ise eğer html uzantısından sonra bir parametre varsa bu parametreleri yok sayarak yönlendirme yapılmasını sağlayacaktır. Burada uygun olan seçenekleri işaretleyerek alt kısmından Değişiklikleri Kaydet diyeceğiz.

blogger-301-eklenti-secenekler

 

Bundan sonra seçeneklerin alt kısmında iki adet metot bulunmaktadır. Bunların birincisi Yeni blogger teması kullananlar, ikincisi ise Klasik temayı kullanmaya devam edenler içindir.

blogger-301-eklenti-metotlar

Eğer birinci metodu kullanacaksanız sırasıyla;

 1. Blogger yönetici sayfasına giriş yapın
 2. Template > Backup/Restore butonunu (Üst sağda), Download Full Template (Yani tüm site yedeği) yapın
 3. Yedeklemeden sonra Html editörünü tıklayın
 4. Burada metot 1’de verilen yeşil ok ile gösterilmiş olan kodu kopyalayarak açtığınız html içeriğine yapıştırarak değiştirin
 5. Yaptığınız değişiklikleri kaydederek çıkış yapın
 6. Şimdi alt tarafta bulunan dişli işaretini tıklayarak Mobil seçeneklere gelin
 7. Burada hayır seçeneğini tıklayarak Show desktop template on mobile devices demiş olun. Kaydederek çıkın.

Eğer ikinci metodu kullanacaksanız;

 1. Blogger yönetici sayfasına giriş yapın
 2. Template > Backup/Restore butonunu (Üst sağda), Download Full Template (Yani tüm site yedeği) yapın
 3. Daha sonra Revert to classic template (sayfanın alt kısmındaki link) seçeneğini tıklayın ve OK diyerek klasik temaya geçin
 4. Metot 2’de verilen ve yukarıda kırmızı ok ile gösterilen kodu temanızın kodunun üzerine yapıştırarak değiştirin.
 5. Son olarak Save Template yani Temayı Kaydet dyerek değişiklikleri kaydedin.

Eğer bir aksilik olmazsa ve her şey yolunda giderse artık tüm yazılarınız tıklandığında yeni WordPress sitenize yönlendirilecektir. Bunu kendiniz de arama motorunda bulunan bir yazıyı tıklayarak test edebilirsiniz.

Eklenti ayar sayfasının en alt kısmında bir de istatistik bilgilerinin verildiği kısım bulunmaktadır. Buradan da yönlendirme ile ilgili aşamalarda neler olmuş görebilirsiniz.

blogger-301-eklenti-istatistikler

Umarım her şey yolunda gitmiştir. Bir problem ile karşılaşırsanız aşağıda bulunan yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!