Bloglar için Google Adsense Püf Noktaları ve Tüyolar

0
410

Aslında bu yazıyı yazmaya karar verdiğimde kendi kendime “Sen ne kazandın da böyle bir yazı yazmaya kalkıyorsun?” diye sordum. Bu soruyu neden sorduğum, sorunun içinde cevap olarak zaten bulunuyor.

Sonra kendi kendime şu soruyu sordum “Az kazanıyor olman, yaptıklarının yanlış olmasından mı kaynaklanıyor?” Evet, yine soru şeklinde cevabım buydu, yaptıklarım veya sizlere anlatmaya çalıştıklarım yanlış değildi. Blog yazarlığı (wordpress) Türkiye koşullarında çok az kişiye hitap ettiğinden bu durum söz konusuydu.

Bu sebepten dolayı öncelikle sizlere şunu belirtmek isterim. Google Adsense veya başka reklamlardan para kazana bilmenizin ilk şartı oluşturduğunuz blog sitesinin hitap ettiği kitle ve dolayısıyla ziyaretçi sayısı ile alakalıdır. Siz tüm yapılması gerekenleri tam manasıyla uygulasanız dahi, yazmakta olduğunuz konular çok az kişiye hitap ediyorsa ziyaretçi sayınız ve dolayısıyla reklam geliriniz düşük olacaktır.

Diğer bir konu da hitap ettiğiniz kitlenin eğitim düzeyi. Bu konuyu anlatmak yanlış anlaşılmalara neden olacağından biraz zor ancak yine de deneyeceğim. Mesela kendi sitemden örnek vermek gerekirse, ziyaretçilerim genel olarak belirli düzeyde web sayfası, blog, reklam vb. konularda bilgiye sahip kişiler. Böyle olunca reklam tıklama oranı (üzücü ama gerçek bu) düşük olmaktadır, yani bilinçli kişilere yazı yazıyorum. Eğer siz, web veya bilgisayar ile yeni tanışmış, girmiş olduğu sayfada yazılanlarla reklamları tam olarak ayıramayan kişilere hitap ediyorsanız o zaman reklamlarınızın tıklanma oranı daha yüksek olacaktır. Bunu kesinlikle kişileri veya ziyaretçilerinizi küçük düşürmek adına söylemiyorum, bir realite olarak açıklıyorum. İlkokul çocuklarının dersleri ile ilgili bir site veya teknoloji ile yeni tanışmış ev hanımlarına yönelik siteleri örnek verirsem yanlış olmaz umarım.

Şimdi başlıkla alakalı asıl konu olan bloglar için Google Adsense püf noktaları ve tüyolar kısmına geçebiliriz.

Reklam boyutu

Genel olarak en-boy oranı yönünden 336×280 ve 300×250 reklamların daha çok tıklandığı, uzunlamasına bir gösterim olan 160×600 reklamlarının da başarılı performans sergilediği söylenebilir. Eğer reklamlarınız için fazla alan yoksa metin tipi reklamların seçilmesinde fayda bulunmaktadır.

Reklamın renk ayarları

Metin tipi reklamlarda ekleyeceğiniz reklamın web sitenizde kullandığınız renk ve yazı tipinde ve boyutunda olması kesinlikle reklamların tıklanma sayısını artıracaktır. Eğer bu özelliğe dikkat ederseniz eklenecek reklam sanki yazınızın veya sitenizin bir parçasıymış gibi görünecektir. Böylelikle tıklanma sayısı artacaktır.

Reklamların yeri

Bununla alakalı birçok bilgiye rastlayabilirsiniz ama benim edindiğim tecrübe reklamın ya sol veya sağ sütun içerisine eklenmesi, yada yazdığınız yazıların içerisine uygun olarak eklenmesi en iyi seçeneklerdir.

Bunların dışında sayfalarınızı boğacak biçimde reklam eklemek veya “ben burdayım ve reklamım” der gibi sayfalarınıza yerleştirmek kullanıcıların çok fazla sayfa gezmeden, hatta açmış olduğu sayfayı bile okumadan ayrılmasına sebep olabilir. Reklamların sayısını fazla tutmak da sıkıcı olacaktır. Ayrıca bilmeyenler için tekrarlamakta fayda, bir sayfaya Google Adsense reklamı olarak en fazla 3 adet ekleyebilirsiniz, daha fazla ekleseniz de en fazla 3 tanesi görüntülenecektir.

Bunların dışında yapılacaklar mutlaka olabilir ve sizin edindiğiniz tecrübeleri aşağıda bulunan yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Artık iş sitenizi ziyaret eden kullanıcıların insafına kalmış ;)

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!