CloudFlare nedir ve ne işe yarar

9
1064

CloudFlare nedir ve ne işe yarar? Bu soruya cevap vermek için öncelikle CDN nedir sorusuna cevap vermek gerekir. CDN web siteleri için yeni bir teknoloji olup açılımı Content Delivery Network, Türkçesi İçerik Dağıtım Ağı demektir. Basit bir şekilde ne işe yaradığını şu şekilde açıklayabiliriz sanırım. Bu sistem ile web sitenizin içeriği birden çok ağda depolanarak kullanıcıların sitenize erişimini hızlandırmayı sağlar. Ayrıca ek olarak CloudFlare gibi firmalar sitenizin güvenliği ve analizi gibi işlemleri de gerçekleştirir. Dünya üzerinde birçok CDN sağlayıcı mevcuttur. CloudFlare’in farkı çok büyük olmayan siteler için ücretsiz olması ve güvenliğe daha fazla önem vermesidir. Aşağıda firmanın ağı ile ilgili bir foto görülmektedir.

cloudflare-network-map

Cloudflare sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar

Evet, yukarıda bahsettiğim gibi siteniz normalden daha hızlı olarak görüntülenir ve bu sayede kullanıcıların yavaş sitelerden kaçması gibi bir durum sizin için geçerli olmayacaktır. Yapılan birçok araştırmayı incelerseniz sitelerin popülerliğini etkileyen faktörlerin başında sitelerin yüklenme hızı gelmektedir. Günümüzde web sitesi kuran birçok firma veya şahısın paylaşımlı barındırma hizmetlerinden faydalandığı göz önüne alındığında bunun ne kadar önemliği olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Cloudflare bant genişliği için ekstra ücret talep etmez

Site kullanıcım çoğaldı, şimdi ne olacak, sitenin bant kullanımı doldu gibi bir sorunlarla karşılaşmayacaksınız.

Cloudflare ile siteniz sürekli online

Bu servisi kullanacağım ama site her zaman online mı diye endişe etmenize gerek yok. Her zaman online olarak hizmet sunmaktalar.

Cloudflare ile üst düzey güvenlik

Bu servisi kullanarak sitenize olabilecek herhangi bir saldırıdan da korunmuş olacaksınız. Dediğim gibi diğer CDN servilerinden farklı olarak güvenlik daha üst düzeyde tutulmaktadır.

Tabi ki ücretsiz servisinin yanında ücretli paketleri de bulunmaktadır. Bu paketlerin sitenizin hızını artırma veya daha fazla güvenlik sağlama gibi yönleri yoktur. Pro paketlerde siteniz içerisinde inceleme yaparak kullanıcıların bağlantılarına göre optimizasyonlar gerçekleştirmek, daha hızlı yardım almak gibi başka özellikler eklenmektedir.

Aşağıdaki video her ne kadar İngilizce de olsa az çok firmanın ne işe yaradığı ile ilgili temel bilgiler sunulmaktadır. Seyretmenizi tavsiye ederim.

Eğer bu servisi nasıl kendi siteme uygulayabilirim diyorsanız CloudFlare Kurulumu ile ilgili yazımı okuyarak kolaylıkla yapabileceğinizi tahmin ediyorum.

Beğendiyseniz paylaşın herkes duysun, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
2 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
dilekMehmet Hakansaid emre Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
dilek
Ziyaretçi
dilek

Hocam 2. resmin linki kırılmış resim görünmüyor bilginize

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Cloudflare kaynağından aldığım ve kaynaktaki resmin kaldırılmış olduğundan dolayı görüntülenemiyordu. Uyarınız için teşekkür ederim düzelttim.

dilek
Ziyaretçi
dilek

Bu arada hızlı cevabınız için ve bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. Yazılarınızı çok beğenerek okuyor ve sitem için uyguluyorum. Ancak sitem El işleri ve Hobilere yönelik olduğu için alakasız olabileceğini düşünerek yazdıklarınızı paylaşamıyorum. Sitem bu baktıktan sonra linki silebilirsiniz amacım buradan link sağlamak olduğunu düşünmenizi istemem

http://nazarca.com/

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Evet, haklısınız, bazı arkadaşlar sırf link vermiş olmak için yorum yapıyorlar. Sizin gibi kaliteli yorum yapan ve aynı zamanda başarılı site linki verenleri neden sileyim. Tebrikler, yaptığınız işler için!

dilek
Ziyaretçi
dilek

Çok teşekkürler hocam ne yapıyorsak sizlerin bizleri bilgilendirmek ve bildiklerinizi bizler ile paylaşarak yardımcı olmanız sayesinde,çok teşekkürler.

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Rica ederim, sitenizle ilgili birkaç naçizane yorumumu iletişim sayfanızdan gönderdim. Saygılar…

dilek
Ziyaretçi
dilek

Çok teşekkürler Hocam okudum ve cevapladım. Tavsiyeleriniz başım üstüne benim için çok kıymetlidir.

said emre
Ziyaretçi
said emre

Hocam Cloudflare kurduğumuz zaman google adsense ya da diğer firmalardan aldığımız reklamların fiyatı düşüyor mu yahut olumsuz etkiliyor mu biraz bilgi verir misiniz?

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Hayır, olumsuz bir etkisi olmaz, hatta siteniz daha hızlı yükleneceği için olumlu bir etkisi olur.