cPanel’de e-mail açma ve düzenleme

0
1696

Hosting firmalarının bize sağladığı bir diğer özellik ise cPanel’de e-mail açma ve düzenleme özelliğidir. Bunun için barındırma alanı sağlayan firmamızın cPanel menüsünden mail menüsünü bulacağız.mail-menu

Kırmızı ile işaretlenmiş ‘Email Acounts’ ikonu tıklandığında e-mail ile ilgili yeni hesap açma, düzenleme, hesap silme, kota değiştirme, gelen mailleri okuma gibi birçok işlemi gerçekleştirebiliriz.

İlk olarak yeni bir e-mail hesabı nasıl oluşturulacak ona bakalım. Aşağıda görülen fotodaki gibi tüm alanlar ve güçlü bir parola belirlenerek doldurulacak. Daha sonra bu mail adresi için dilediğimiz kadar kota belirleyebiliriz. Varsayılan 250 MB olmakla birlikte biz bu rakamı artırıp çoğaltabiliriz. Hemen altında sınırsız kota seçeneği bulunmakta ancak bu seçeneği işaretlemenizi pek onaylamam.

E-mail hesabı açma

Hesap açma kısmının hemen altında açılan hesapların bir listesini göreceksiniz. Burada menü başlıklarının üst kısmında bir arama çubuğu bulunmaktadır. Mesela bir şirket web sitesinde 100-200 mail adresi vermiş olabilirsiniz ve buradan arama yaparak istediğiniz adrese kolayca ulaşabilirsiniz. Aşağısında ise yeni oluşturduğumuz info adındaki maili görüyorsunuz. Bunun yan tarafındaki seçeneklerden sırasıyla parola değiştirme, kota değiştirme, silme işlemleri yapabilirsiniz.

Mail listesi

Yan taraftaki ‘More’ sekmesi tıklandığında açılacak menüde ‘Access Webmail’ seçeneğini göreceksiniz. Bu tıklandığında maillerinize ulaşmanız için bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada mail adresini info@site-adi.com şeklinde uzantısı ile birlikte girerek parolanızı girdiğinizde maillerinizi okumanız için 3 farklı posta seçeneği çıkacak. Benim favori programım Rouncube adındaki programdır, size de tavsiye edebilirim.

email-more

Ayrıca maillerinize daha sonra ulaşmak için web tarayıcı çubuğuna www.site-adi.com/webmail yazarak gelen sayfadan da ulaşabilirsiniz. Burada da kullanıcı adı ve şifre girdikten sonra yine 3 mail okuma seçeneğinden birini seçeceksiniz. Eğer bu seçeneği sürekli seçme durumunda kalmadan mesela sürekli Roundcube ile okumak isterseniz logonun alt kısmındaki ‘auto’ seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Böylece sürekli seçim yapmaktansa direkt olarak giriş yaptıktan sonra bu programla açılmasını sağlarsınız.

Beğendiyseniz lütfen paylaşınız, bilgi paylaştıkça çoğalacaktır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!