CPanel üzerinden klasörleri şifreleme

1
1028

Bazı klasörleri CPanel üzerinden klasörleri şifreleme yöntemi ile koruma altına alıp güvenliği artırabilirsiniz. Özellikle wp-admin gibi Yönetici kısmını ilgilendiren klasörler için iyi bir güvenlik artırma yöntemi olabilir. Bunun için öncelikle hosting cPanel sayfasına gideceğiz.

Daha sonra burada bulunan menülerden Security grubunun içerisinde bulunan Directory Password seçeneğini tıklayın.

cPnel-klasor-sifreleme-menu

Açılacak pencereden gideceğiniz klasörü veya sitenizin kök dizinini seçeceksiniz.

cPnel-klasor-sifreleme-secim

Seçim sonrası klasörleriniz listelenecek ve burada şifrelemek istediğiniz klasörün adını kırmızı ok ile gösterildiği gibi tıklayın. Eğer bu klasör altında bir klasörü şifrelemek istiyorsanız yeşil ok ile gösterilen klasör simgesini tıklayacaksınız.

cPnel-klasor-sifreleme-secim-klasor

Seçimi yaptıktan sonra şifrelenecek klasörün yolu üst tarafta görülecek ve alt tarafta bulunan Password protect this directory yazısının yanındaki kutuyu işaretleyip Save dediğinizde klasör şifrelenmiş olacak.

cPnel-klasor-sifreleme-kayit

Bu kısmın alt tarafından bu klasöre erişebilecek kullanıcı oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken kullanıcı adını ve şifre kısımlarını doldurup Add/Modify Authorized User butonunu tıklamak. Belirtmeme gerek olmadığını düşünüyorum ama yazmadan da geçemeyeceğim. Şifrenizi mümkün olduğunca kuvvetli oluşturmaya çalışın. En az % 70 olsun derim.

cPnel-klasor-sifreleme-kullanici-olusturma

Oluşturduğunuz kullanıcıları en alttaki listede görebilirsiniz. İsterseniz burada bulunan kullanıcıyı silebilir veya bir kullanıcıyı seçerek şifresini değiştirebilirsiniz.

cPnel-klasor-sifreleme-kullanicilar

 

Daha sonra klasörlerin listelendiği sayfaya tekrar döndüğünüzde aşağıdaki gibi bir kilit işareti kilitlemeyi yaptığınız klasörün yanında belirecektir. Bu işareti gördüyseniz klasör kilitlenmiş demektir.

cPnel-klasor-sifreleme-sonuc

Eğer kilitlediğiniz klasörün güvenliğini kaldırmak isterseniz yukarıda anlatıldığı gibi işlemleri tekrarlayın ve açılacak sayfada bu klasörü şifrele yazısının yanındaki işareti kaldırıp kaydedin. Böylece şifreleme işlemi iptal edilecektir.

Yazıyı paylaşmanız dileğiyle iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!