CPanel üzerinden otomatik wordpress kurulumu

0
1349

CPanel üzerinden otomatik wordpress kurulumu en basit ve zahmetsiz wordpress kurma yöntemidir. Bunu yapmak için öncelikle satın aldığımız hostingin CPanel’ine giriş yapacağız. Satın aldığımız firmanın üzerinde Script adında bir bölüm bulunur ve firmaya göre bunlar Fantastico, Installatron 1-Click Installer, veya Softaculous gibi farklı yazılımlar olabilir. Bunun böyle olması kurulum mantığını fazla etkilemez,  en sık kullanılanları Fantastico ve Softaculous’dur. Bu yazımızda Softaculous üzerinden kurulum fotolarla anlatıldı ve Fantastico ile nasıl yapılacağı da kısaca anlatılmıştır.CPanel’e giriş yaptığımızda sol menüde bulunan ‘Find’ kısmına ‘WordPress’ yazdığınızda tüm scriptlerin bulunduğu menü aşağıdaki gibi gelecektir.

cpanel-script-sayfasi
CPanel’de WordPress Scripti

Buradan seçimi yapıyoruz. Yönlendirilen sayfada bizden bazı bilgiler istenecektir. Daha öncesinde kurulum yapmak için ilk gelen sayfadan ‘Install’ butonunu tıklayacağız.

Wordpress kurulumu
WordPress kurulumu

Gelen sayfada ‘Software Setup’ ayarlarında 1. kısım sitemizin http://siteadi.com veya http://www.siteadi.com şeklinde mi kurulacağını bize sormaktadır. Burada isteğe bağlı olarak www özelliğini seçebilirsiniz. 2. kısımda eğer hostingimiz birden fazla domain içeriyorsa hangisine kuracaksak onun seçimini yapacağız. WordPressi http://siteadi.com/alt-alan şeklinde kuracaksak 3. kısma alt-alan yazacağız, eğer direkt sitemizin ana dizinine kuracaksak bura boş bırakılacak. 4. kısma ise 6 harfi geçmeyen bir veritabanı adı seçeceğiz.

Site ayarları
Site ayarları – 1

Bu ayarların biraz altında bulunan ve aşağıda fotoda da gösterilen yerler ise sırasıyla 1’e Site adını, 2’ye Site açıklamasını, 3’e Yönetici adını, 4’e Yönetici şifresini, 5’e Yönetici emailini dolduracağız. 6. kısımdan ise sitemizin kurulmasını istediğimiz dil seçimini yapacağız.

Site ayarları - 2
Site ayarları – 2

Tüm bu işlemler bittiğinde install butonunu tıklıyoruz ve sitemiz kuruluyor. Kurulum tamamlanınca aşağıdaki gibi bir başarılı olma sayfası ve site giriş bilgileri görüntülenecektir.

Kurulum başarılı
Kurulum başarılı

Artık wordpress sayfasının kurulumu tamamlandı. Kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fantastico için kurulum

  1. CPanel’e giriş yapın ve Fantastico veya Fantastico Deluxe seçimi yapın
  2. Seçimden sonra sol menüde Blog kategorisini tıklayarak buradan WordPress seçimini yapın
  3. Genel görünüm sayfası gelecektir ve buradan ‘New Installation’ diyerek yeni bir kurulumu başlatın
  4. Yukarıdaki örneğe benzer kısımları doldurun ve ‘Submit’ butonunu tıklayın
  5. Kurulum bitmiştir, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Paylaşmak önemsemektir!