Facebook paylaşımında öne çıkan görsel belirleme

0
2174

Yazdığımız yazıları kendimiz veya bir ziyaretçimiz Facebook ile paylaşmak istediğinde kimi zaman öne çıkan görsel yerine yazı içindeki bir görsel veya site logosu yazıyla beraber paylaşılır. Bu sık karşılaştığımız bir sorundur. Benim gibi eğer eğitim ve bilgi amaçlı bir site sahibi iseniz yazılarınızın içerisinde paylaşıldığında ilk bakışta ne olduğu belli olmayan resimler yazınızla beraber gösterilecektir. Zaten Facebook kullanıcıları saniyede 10 iletiye bakarken sizin özene bezene seçtiğiniz öne çıkan görsel arada kaynayacak ve yazınıza olan ilgi azalacaktır.

Facebook paylaşımında öne çıkan görsel belirleme

Bu işlemi bir eklenti ile halledebiliriz. Facebook Thumb Fixer adlı eklenti bu işin çözümü için yeterli olacaktır. Eklenti, yazdığınız yazıların Facebook üzerinden paylaşılması durumunda yazıda ne kadar resim veya fotoğraf eklenmiş olsa da “öne çıkan görsel” olarak eklediğiniz resim sizin paylaşım yapılan yazınızda görülecektir. Bunun için eklentiyi kurup etkinleştirme yapmanız yeterli.

Tabi ki her zaman yazıya öne çıkan görsel eklemek durumunda değiliz. Bu durumda eklenti içerisinde yapacağınız küçük bir ayarlama ile bu sorunu da çözebilirsiniz. Ayarlamadan kastım, bir yazıya öne çıkan görsel eklenmediği zaman paylaşılacak yazılarınızda görünmesini istediğiniz görseli belirlemek. Bu ayarlamayı yapmak için Yönetici Panelinde bulunan Ayarlar menüsü içerisindeki Genel sekmesini tıklayın. Bu sayfada aşağıya örneğini eklediğim şekilde bir alan eklenti yüklendikten sonra oluşacaktır.

facebook-one-cikan-gorsel-ayarlama

“Default Facebook Thumb” yazan ve 1 numara ile gösterilen kısıma yukarıda bahsettiğim gibi yazıya öne çıkan görsel eklenmediği durumlarda gösterilmesi istenen bir resim veya fotoğraf eklenebilir. Böylece paylaşılan yazı ile bu görsel beraber gösterilir. 2 numara ile gösterilen “Homepage Object Type” yazan alandan eklediğiniz resmin özelliğini belirleyebilirsiniz, eğer seçim yapılmazsa “website” varsayılan olarak atanacaktır.

Bunları yapıp kaydettiğinizde artık varsayılan resminiz de hazır. Başka bir şey yapmanıza gerek olmadan probleminiz çözülmüş olacak.

İyi paylaşımlar ve iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!