Fotolar için kullanışlı bir sıkıştırma programı

0
620

Websitesi deyince ilk akla gelen sitenin hızlı olmasıdır, bu hem kullanıcılar hem de web sitesi dizayn edenlerin istediği bir özelliktir. Fotolar için kullanışlı bir sıkıştırma programı tanıtımını bu sebepten yapmak istedim. Çünkü web sitesinin hızına tesir eden en büyük etmenlerin başında fotolar gelmektedir.Bahsedeceğim programın adı FileOptimizer resim sıkıştırma programıdır. Programı isminin üzerine tıkladıktan sonra tüm eklentilerini de içeren FileOptimizerFull.zip şeklinde indirin. Bunun içerisinde hem 32 bit hem de 64 bit bilgisayarlar için kurulum yapmadan çalışan program mevcuttur. Bilgisayarınızda yüklü işletim sistemine göre uygun olanını çalıştırırsınız.

Program çalıştırıldığında aşağıdaki gibi bir görüntüsü mevcuttur. Üst taraftaki menülerden Dosya ekleme (Add files), Seçili dosyaları silme (Remove selected files), Tüm eklenen dosyaları silme (Clear all files) Eklenen tüm dosyaları optimize etme (Optimize all files) yapabilirsiniz. Menü altında bulunan ve liste şeklinde gördüğünüz fotoları sürükle&bırak yöntemi ile ekledim, bu yöntemle de dosya ekleyebilirsiniz. Programı çalıştırdım ve aşağıda yeşil çerçeve içerisinde gördüğünüz orijinal boyut kırmızıyla gördüğünüz çerçevedeki boyutlarına dönüştürüldü. Bazı resimler % 50’ye varan oranlarda bazıları ise % 10-20 oranlarında sıkıştırıldı. En altta ise toplam olarak tüm resimlerin % 26 oranında sıkıştırıldığını görmektesiniz.

fileOptimizer-menu

Bu da web sayfalarınızın bu kadar daha az yer kaplayacağı, bu oranda daha hızlı yükleneceği anlamına gelmektedir. Ayrıca programın en iyi taraflarından biri fotoları kayıpsız küçültmesi. Yani fotoların görünümünde bir kayıp yaşanmamasıdır. Kendi yaptığım testlerde de (görsel olarak) bir farklılık seçemedim.

Programın Seçenekler (Options) kısmını açtığınızda ise aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. burada genel ayarlardan sıkıştırma şiddetini (Optimization level) daha da yükseltebilirsiniz, ancak bunu yükselttikçe kayıpsız foto özelliğini yitireceksiniz.  Uygulamanın hızını da (Process priority) hemen altındaki açılır menüden yapabilirsiniz. Yani fotoları biraz daha hızlı işlemesi için ayarlayabilirsiniz. Altta kırmız çerçeveye alınan birinci özellik (Keep file attribute) ile dosyaların özniteliklerini koruyabilirsiniz. Altındaki seçenek işlenen fotoları olduğu klasörde mi yoksa farklı bir klasörde mi saklamak istediğinizi sormaktadır. Eğer seçeneği tıklarsanız işlenmiş fotolar bulunduğu klasöre konulur ve orijinalleri çöpe gönderilir. Aksi durumda ise yeni fotolara bir klasör açılır ve oraya kaydedilir.

fileOptimizer-options

Bir de genel ayarların yanında bulunan listede görüldüğü üzere program değişik formattaki fotoların yanında MP3, ZİP, EXE, HTML vb uzantılı foto harici dosyaları da sıkıştırmaktadır. Bunlar için geçerli ayarları ilgili sekmeleri tıklayarak yapabilirsiniz.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşınız, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!