Google adsense yani reklam alma kuralları

2
693

Bir okuyucumdan gelen yorum üzerine Google adsense yani reklam alma kuralları hakkında bu yazıyı kaleme almanın uygun olacağını düşündüm. Daha önce Google Adsense reklam alma ile bir yazı yazmıştım. Bu yazımda alınacak reklamlar için belli başlı kurallardan bahsedeceğim.

Geçersiz tıklamalar ve gösterimler

Yayıncı kendi reklamlarını kendisi veya bir program ile otomatik tıklama işlemi kesinlikle yapmamalıdır. Birinci ve belki de en önemli kural budur. Bırakın siteniz popüler olsun, reklam tıklamaları kendiliğinden gelecektir.

Tıklamayı özendirme

Reklamlarınızın tıklanması için 3. kişilerden yardım istemek veya yazdığınız yazılarda koyacağınız resimler ile tıklamaya özendirmek gibi davranışlarda bulunmayınız.

İçerik yönergelerine uyma

Yazılarınız yetişkinlere yönelik içerikler, şiddet, uygunsuz kelimeler (küfür), hack ve crack olarak ifade edilen yasa dışı işlemler, yasa dışı ilaç ve uyuşturucu madde tanıtımları, reçeteli de olsa ilaç satışı, silah ve patlayıcı madde içerikleri, reklam amaçlı teklif ve içerikler, yasa dışı faaliyetlerle ilgili içerikleri kesinlikle bulundurmamalıdır.

Telif hakları bulunan materyaller

AdSense yayıncıları, bir içeriği görüntülemek için gerekli yasal haklara sahip olmadıkları sürece, telif hakkı yasasıyla korunan içerik barındıran sayfalara reklam alamazlar ve bu da reklam almaya engel teşkil eden bir durumdur. Ayrıca telif hakkı ile korunan materyallerle ilgili yazıları izinsiz yayınlamanız her zaman sizi sıkıntıya sokacaktır.

Taklit etme

Başka sitelerde yayınlanan ve ya başka sitelerin logo veya resimlerinin benzerleriyle oluşturulan sitelerinize reklam alamazsınız. Alsanız dahi bir süre sonra iptal edilecektir.

Webmaster kurallarına uyma

Yazılarınızda düzgün cümleler kurmak, yazılarınızı sayfanıza uygun şekilde yerleştirmek gibi uygun hazırlanmış bir sayfanız olmalı. Bunun yanında sayfa yüklenme hızınız, kullandığınız kelimelerin sayısı vb webmaster kurallarının gereklerini de yerine getirmelisiniz.

Reklamla kullanıcı çekme

Paid-to-click olarak adlandırılan tıklama başına para kazanma gibi reklamların bulunduğu sitelerle çalışıyorsanız Google reklamı alamazsınız. Ayrıca istenmeyen postalarla sitenize kullanıcı çekle işlemleri de reklamlarınızın iptal edilmesine bir sebeptir.

Bunlardan başka Google reklam yerleştirme kurallarına uymalısınız. Ayrıca web sayfanızda reklamlar bulunduğu ve bu yolla gelir elde ettiğinizi belirten bir site kullanım ve gizlilik sözleşmesini sitenize eklemelisiniz.

Bu bahsettiğim konular Google sitesinden alınmış ve buraya yorumlanarak yazılmış konulardır. Umarım birazcık fikir vermiştir. Paylaşın herkes okusun, bilgi paylaştıkça çoğalacaktır.

Paylaşmak önemsemektir!