Google arama motoruna site ekleme

3
7509

Google arama motoruna site ekleme işi oldukça basit bir işlemdir. Bunu yapmak için bir Google hesabınız olması yeterlidir. Tabi ki sitenizin Google arama motoruna kaydedilmesi sitenizin ön sıralarda çıkması için yeterli değildir ancak ilk yapılması gereken işlem sitenizin kaydedilmesi olacaktır. Yeri geldikçe diğer SEO araçları ve işlemleri ile ilgili yazıları site içerisinde bulabilirsiniz.

Site eklemek için öncelikle Google Webmaster Araçları sitesine gideceğiz. Burada Google hesabımızla bir oturum açınca açılan sayfanın sağ üst köşesinde aşağıdaki fotoda gördüğünüz gibi Site Ekle kısmı bulunmaktadır.

google-site-ekleme

Bu buton tıklandığında sitenizi eklemek için bir sayfa açılacak ve buraya eklemek istediğiniz sitenin adresini gireceksiniz. Adresi girdikten sonra devam butonunu tıklayın.

google-site-ekleme-ad-girisi

Şimdi Google sizden bu girdiğiniz adresin size ait olup olmadığının denetlemesini yapacaktır. Aşağıdaki gibi ayrıntılı bir şekilde bunu nasıl yapacağınız konusunda bilgiler sunmaktadır.

google-site-ekleme-dogrulama

İlk sekmede gördüğünüz Önerilen yöntem en kolay ve uygulanması basit bir yöntemdir. Bunun için açıklama sayfasında size verilen HTML dosyasını bilgisayarınıza kaydedin. Eğer indirme yapmıyor ve sayfa açılıyorsa link üzerine sağ fare tuşu ile tıklayıp Farklı Kaydet yapabilirsiniz. Daha sonra bu indirdiğiniz dosyayı ister FTP programı kullanarak, isterseniz de cPanel dosya işlemlerinden kaydedilen sitenin ana dizinine göndereceksiniz. Gönderdikten sonra yukarıda gördüğünüz Doğrula butonunu tıklamadan önce 3. seçenekteki linki tıklayarak dosyayı doğru bir şekilde gönderip göndermediğinizi kontrol edebilirsiniz. Bundan sonra Doğrula butonunu tıkladığınızda işlemin başarılı olduğuna dair bir sayfa karşınıza gelecektir.

Eğer bu sayfa gelmiyor ve siteniz doğrulanamadı şeklinde bir uyarı alıyorsanız bir yerlerde yanlışlık var demektir. Yapılacak işlemleri tekrar gözden geçirerek bir daha denemenizi öneririm. Bir problemle karşılaşmaz ve dediğim gibi başarılı bir şekilde kaydettiğiniz mesajını aldığınızda sitenizi artık Google tanıyor olacaktır. Bundan sonra yapılacak ilk iş site için bir bir site haritası (sitemap) oluşturmak ve bunu Google’a göndermek olacaktır. Site haritası oluşturma veya site haritası gönderme yazılarımı okuyarak bunların da kolaylıkla üstesinden gelinebileceğini düşünüyorum. Ayrıca bu gibi konularda yardım için Fixsem sitesine de bakabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur bu yazımız da, öyleyse paylaşın herkes okusun, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!