Google arama motoruna site haritası ekleme

7
4268

Google arama motoruna site haritası ekleme işlemi SEO için gerekli işlemlerden biridir. Site haritası oluşturma yazımı okuyarak wordpress siteniz için kolaylıkla bir site haritası oluşturabilirsiniz.Daha sonrasında oluşturduğunuz bu haritayı Google Webmaster Tool sayfasına giderek burada Google arama motoruna tanıtmanız gerekecektir. Giriş yaptıktan sonra eklediğiniz sitelerin bir listesi gelecek ve buradan site haritasını ekleyeceğiniz sitenin seçimini yapın. Seçim yaptığınızda karşınıza gelecek sayfanın sağ üst köşesinde aşağıdaki gibi bir kısım bulunmaktadır.

google-site-haritasi-ekleme

Burada ‘Site haritası ekleme/test etme’ butonunu tıkladığımızda aşağıdaki gibi bizden site haritasının nerede bulunduğunu yazmamız istenecektir. Buraya eğer benim Site Haritası Oluşturma yazımı okuyarak yaptıysanız aşağıdaki gibi site haritası yolunu ‘sitemap.xml’ şeklinde yazacaksınız. Kendi yöntemlerinizle veya başka bir eklenti ile hazırladıysanız bu dosyayı ona göre bu kısma yazacaksınız.

google-site-haritasi-test

Burada ilk önce oluşturulan haritanın testini yapmanız uygun olacaktır. Bunun için ‘Site Haritasını Test Et’ butonunu tıklıyoruz. Karşımıza test sonuçlarını görüntüle şeklinde bir uyarı gelecek. Burayı tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir test sonucunu göreceksiniz.

google-site-haritasi-test-sonuc

Buradaki gibi ‘Hata bulunamadı’ mesajı alıyorsanız işleminiz bitmiş, testiniz başarılı olmuş demektir. ‘Site haritası testini kapat’ dedikten sonra bu defa yine yukarıdaki gibi ‘Site haritası ekleme/test etme’ kısmından bu defa site haritasını gönderme işlemi yapacağız. Bu işlemler sonrası GoogleBot dediğimiz arama motorunun botları zaman zaman bu haritayı baz alarak sitemize ziyaretlerde bulunacaktır. Bu ziyaretlerde eklediğimiz sayfa ve yazılar Google’da görüntülenmeye başlayacaktır. Eklenen dizinleri yine bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda Google tarafından ziyaret edilmiş ve eklemeler yapılmış bir web sayfasının dizinleri ile ilgili fotoyu görebilirsiniz.

google-site-haritasi-ozet

Bu rapor bizim 57 sayfayı site haritası ile Google arama motoruna gönderdiğimizi, bunların 45 tanesinin Google tarafından okunduğunu ifade etmektedir. Sayfalarınızın taranma sıklığı tamamen arama motorunun kendi işlevi içerisinde gerçekleşen bir  olay olup bizim buna müdahale etme şansımız yoktur. Zamanla bu sayı % 100’e yaklaşacaktır. Önemli olan kısım bizim bu haritayı doğru hazırlayıp tanımlama işlemlerini doğru yapmamızdır.

Umarım yazı faydalı olmuştur. Öyle ise lütfen paylaşın, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!