GTmetrix ile site performansını ayrıntılı analiz edin

8
943

Site kurmak yetmiyor, kurduğumuz bu sitenin daha fazla kullanıcı tarafından ziyaret edilmesini istiyoruz. Bunun için sitelerimizi mümkün olduğunca kusursuz hale getirmeye çalışıyoruz. Bu yazımda anlatacaklarımla GTmetrix ile site performansını ayrıntılı analiz edin ve teknik olarak eksiklerinizi görün istiyorum.

Birçok yazıyla site içeriklerinizin düzenlenmesi hakkında bilgiler verdim. Yazıyı yazıyoruz ama bu yazılanlar, eklenen resimler vs. teknik olarak düzgün mü? Sitemizin performansı ne durumda? Bu konular kullanıcıları siteye çekmek ve sitede tutmak için önemli.

GTmetrix nedir?

GTmetrix, sitenizin performansını çeşitli yönlerden ölçen ve bu konuda bir sonuç hazırlayıp size gösteren bir sitedir. Ayrıca tüm yaptığı analizler sonucunda sitenizin genel performansı hakkında bir puanlama da yapar.

Nasıl kullanacağız?

Çok basit. Site sayfasına gittiğinizde bir arama çubuğu göreceksiniz. Buraya site adınız yazın ve Analyze butonunu tıklayın.

Sitenizin analizi hemen başlayacak ve bu belirli bir süre alacak. Analiz yapılan ekranda bir ilerleme çubuğu ve kullanılan server ile tarayıcı bilgilerini görebilirsiniz.

Analiz bittikten sonra açılan sonuç sayfasında öncelikle baş tarafta bir genel bilgi alanı gelecek. Burada  1  numara ile gösterdiğim kısımda raporun oluşturulduğu tarih, test için kullanılan server ve tarayıcı bilgilerini göreceksiniz.

 2  no’lu kısım site genel performans puanımızı gösteriyor. Birincisi sitemizin hız genel skoru, ikincisi ise (YSlow) sitenin tekrar yüklenme skoru.  3  no’lu alan sayfamızın detayı. İlk olarak tamamen yüklenmesi için geçen süre, sayfanın toplam boyutu ve sayfa oluşumunda toplam sorgu sayısı. Son olarak  4  numaralı alandan bahsedelim. Bu alandan Re-test ile tekrar test edebilir veya Compare ile sitenizi başka bir siteyle karşılaştırabilirsiniz. Bu raporu PDF olarak indirmek için Download PDF butonunu kullanın.

Ayrıntılı rapor kısmı neler gösteriyor?

Yukarıda bahsettiğim özet kısmının hemen altında ayrıntılı bilgiler bulunan rapor bölümü var. Mavi oklarla işaret ettiğim gibi birçok performans bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Sırasıyla sayfa hızı (PageSpeed), sitenin yeniden yüklenme performansı (YSlow), site yüklenme aşamalarını gösteren şelale (Waterfall), zamanlamalar (Timings), video (Video) ve daha önce yapılan analizler (History) burada bulunuyor.

Bizim için ilk 2 özellik önem arzediyor. PageSpeed ve YSlow kısımlarında site performansını etkileyen etmenler aşağıya doğru sıralanmış ve bir puan verilmiş durumda. TYPE ile ne tür bir performans olduğu (sunucu mu, yazılım mı yoksa içerik mi) ve PRIORITY ile bu performansın önem derecesi belirtilmiş.

Olumsuz özelliklerden birinin üzerini tıkladığınızda buna neyin sebep olduğunu ve nasıl düzeltilebileceği bilgisi yer alıyor.

What’s this mean? butonu ile bu özellik hakkında ayrıntılı bir anlatımı görebiliyorsunuz ancak maalesef tamamı İngilizce.

Genel olarak baktığımızda en azından sitemizin performansını, eğer problem varsa bunu ne olduğu ve neden kaynaklandığını görebiliyoruz. Biraz da İngilizceniz varsa sitenizi düzeltmek için gerekli uyarıları okuyup düzeltmeler yapabilirsiniz.

Ayrıca bu site sahipleri wordpress için GTmetrix for WordPress adında bir eklenti yayınlamışlar. Dilerseniz inceleyebilir ve yukarıda anlattıklarımı siteniz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!