iPad ile wordpress blog sitesine yazı gönderme

0
301

Daha önce iPhone ve Android telefonlar ile blog sitenize nasıl yazı gönderileceği hakkında yazılar yazmıştım. Bu yazımda ise iPad ile wordpress blog sitesine yazı gönderme hakkında birkaç bilgi vermeye çalışacağım. Bu yazıları paylaşmaktaki amacım gezmeyi benim gibi seven ve bunu blog siteleri aracılığı ile paylaşan arkadaşlara birazcık olsun fikir veremektir. Umarım amacına ulaşır diyerek açıklamalara geçeyim.

Öncelikle uygulamayı incelemek veya telefonunuza yüklemek isterseniz buradan iPad yazılımlarının resmi sayfasına gidebilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra klasik bir wordpress W harfi şeklinde uygulamanın simgesi iPad ekranına gelecek ve bu simgeyi tıklayarak programı açabilirsiniz. Açılışta sizden blog kullanıcı adınız ve şifreniz sorulacak, eğer siteyi kendi sunucularınızda barındırıyorsanız kullanıcı adı ve şifre kısmından sonra site adınızı yazacaksınız eğer öyle değilse mehmhakan.wordpress.com şeklinde blog adresinizi yazın.

ipad-yazi-giris

Girişten sonra karşınıza değişik işlemleri yapabileceğiniz bir wordpress menüsü gelecektir. Bu kısımda yazı yazma dışında birçok site yönetim işlemleri de yapabilirsiniz. Ancak yazımızın konusuna geri dönersek bu kısımda ‘Yazılar’ kısmından ‘Yeni yazı’ diyerek veya alt tarafta bulunan kalem şeklindeki ikonu tıklayarak yeni yazı yazma sayfasına geçebilirsiniz.

ipad-yazi-menu

Yeni yazı yazma sayfasında bir başlık yazdıktan sonra yazmak istediğiniz içeriği dolduracaksınız. Alt taraftaki fotoda gördüğünüz sayfanın alt kısmındaki göz şeklindeki ikon yazınızın ön izlemesini yapmanızı sağlayacaktır. Seçenekler kısmından ise yazı ile ilgili kategori atama, etiket ekleme, yazının yayınlanması ile alakalı ayarları yapabilirsiniz.

ipad-yazi-yeni

Eğer foto ekleyecekseniz sağ alt köşede bulunan dağ şekilli ikonu tıklayarak yazının dilediğiniz kısmına foto ekleyebilirsiniz. Bu ikon tıklandığında fotoların bulunduğu klasörden dilediğinizi seçip yazıya ekleyebilirsiniz.

ipad-yazi-foto-ekle

Bu aşamalardan sonra yazdığınız yazının hemen yayınlanması veya ileri tarihli yayınlanması ayarlarınıza göre yazınız kaydedilecektir. Eğer hemen yayınlanmasını istediyseniz yazı anında blogunuzda yayınlanmaya başlayacaktır. Yazıyı yayınla dediğinizde aşağıdaki gibi bir sayfada en üstte bu yazı için hazırladığım yazıyı ve diğer yazıların listesi gibi bir sayfada yazılarınızı görebilir ve düzenleme yapabilirsiniz.

ipad-yazi-sonuc

Umarım yazı aydınlatıcı ve bilgilendirici olmuştur, aklınıza takılanları aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz, beğendiyseniz ve paylaşırsanız mutlu olurum, bilgi paylaşıldıkça çoğalır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!