iPhone ile wordpress blog sitesine yazı gönderme

0
301

Gezmeyi seven arkadaşlar için başka bir akıllı telefon uygulaması. Bu yazıda iPhone ile wordpress blog sitesine yazı gönderme işini yapabileceğiniz bir IOS uygulamasından bahsedeceğim. Bu uygulamayı iPhone telefonunuza yüklediğinizde dilediğiniz yereden blogunuza resim veya foto ekleyerek yazı gönderebilirsiniz. Uzun seyahatler yapan veya bloguma hızlı br şekilde yazılarımı göndereyim diyen blog yazarları için iyi bir uygulama olduğu düşüncesindeyim.

Öncelikle uygulamayı incelemek veya telefonunuza yüklemek isterseniz buradan iPhone yazılımlarının resmi sayfasına gidebilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra klasik bir wordpress W harfi şeklinde uygulamanın simgesi telefonunuza gelecek ve bu simgeyi tıklayarak programı açabilirsiniz. Açılışta sizden blog kullanıcı adınız ve şifreniz sorulacak, eğer siteyi kendi sunucularınızda barındırıyorsanız barındırılan site ekle kısmına site adınızı da yazacaksınız. Siteniz wordpress.com içerisinde bir blog ise buna gerek yok.

iphone-yazi-giris

Site menüsünün bir benzeri giriş yaptıktan sonra karşınıza gelecektir. Burada gördüğünüz gibi yazı yazma dışında birçok işlem de yapabilirsiniz ancak konumuz yazı yazmak olduğu için bundan bahsedeceğim. Bu sayfada ‘Yazılar’ ‘Yeni Yazı’ diyerek veya sağ alt kısımdaki kalem işaretini tıklayarak yeni yazı sayfasına gideceksiniz. Burada yazınıza bir başlık verdikten sonra alt kısımda yazıyı yazacaksınız. Daha sonra eğer foto eklemek isterseniz sağ alt köşede bulunan dağ manzarası şeklindeki ikonu tıkladığınızda yazının dilediğiniz bölümüne foto ekleyebilirsiniz.

iphone-yazi-yeni

Yazı yazma ve foto ekleme işlemlerinden sonra en altta ‘Seçenekler’ kısmını tıkladığınızda karşınıza yazı için kategori seçme, etiket ekleme ve yayınlama ayarları yapılabilir. Ayrıca bu kısımdan ‘Öne çıkan görsel’de belirleyebilirsiniz.

iphone-yazi-secenekler

Yazınızı yayınlamadan önce nasıl göründüğüne bakmak için ön izleme yapma şansına da sahipsiniz. Bunun için yazı yazdığınız sayfanın sol alt köşesindeki göz ikonunu tıklayacaksınız.

iphone-yazi-onizleme

Artık yazınız tamam, şimdi yayınla dediğinizde yazınız blogunuza gönderilecek ve yaptığınız ayarlar doğrultusunda yayınlanmaya başlayacaktır. Gönderme ve yayınlama işlemi geçekleştikten sonra yazınızı ‘yazılar’ kısmında da görebilirsiniz. Aşağıdaki fotoda daha önce ‘Android ile yazı gönderme‘ başlıklı yazımı yazarken oluşturduğum sayfa ve üstünde de bu yazıya örnek için oluşturduğum sayfaların listesini görmektesiniz.

iphone-yazi-sonuc

Umarım kullanırsınız ve işinize yarar, açıkçası hazırlayacağım gezi blog sitesi için ben kullanacağım, sizin de beğeneceğinizi düşünüyorum. Yazıyı paylaşırsanız hekes okur ve bilgi artar, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!