İşiniz için neden bir blog oluşturmalısınız

2
135

İşiniz için neden bir blog oluşturmalısınız? Bu soruya verilebilecek birçok yanıt mevcuttur ancak sizler için kendi tecrübe ettiklerim ve okuduklarımı paylaşmak istiyorum.

Bağlantınızı canlı tutun!

Bir blog sitesi sizinle müşterileriniz arasında bağ oluşturan, bu bağın canlı kalmasını sağlayan yegane bir çözümdür. Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim, blog sitelerinde süreklilik esastır ve bu süreklilik sizin daima göz önünde kalmanızı sağlayacaktır. Günümüzde profesyonel olarak iş yapan firmaları incelerseniz birçoğunun blog sayfalarının olduğunu fark edersiniz.

Arama motorlarına ben burdayım deyin!

Birçok kişi eminim bir site kurduğunda ilk yapmak istediği veya olmasını istediği şey arama motorlarında ön sıralarda yer almaktır. Arama motorları güncelliğini koruyan veya sürekli yeni içerik ekleyen siteleri beğenirler. Kuracağınız blog ile bunu rahatlıkla sağlarsınız.

Müşterinizi artırın!

Okuduğum birçok araştırma ve makalede blog kısmı olan şirket veya firmaların rakiplerine oranla müşteri sayısını daha fazla artırdıklarını belirtiyor. Bunun normal olmayan tarafı yok çünkü bir şirket veya firmanın sitesini ziyaret eden kişi 3-5 sayfadan daha fazlasını görmek ister.

Geri dönüşüm alın!

Ticari bir firma müşteri görüşlerini almak için değişik yollar dener, anketler yaptırır, sitesine sade bir form ekleyerek “Görüş Bildirin” gibi basit uygulamalar kullanır vs. Bunların kaçını severek doldurdunuz? Eğer bir blog sayfanız varsa doğal yollardan müşterilerinizin neler düşündüğünü yapacakları yorumlardan kolaylıkla öğrenebilirsiniz, hem de hiçbir maliyeti olmadan!

Tanıtımınızı yapın!

Yazacağınız blog yazılarıyla firmanızı veya ürünlerinizi reklam formatından çıkararak doğal yoldan tanıtım yapmış olacaksınız. Siteyi ziyaret eden kişi, reklamcılıkta çok profesyonel olduğum söylenemez ancak gizli bir reklamla karşılaşır ve reklamınız daha etkili olur.

Analizler edinin!

Yazdığınız yazılara gelen ziyaretçi sayısı, yapılan yorum ve eleştiri sayısı, paylaşım sayısı gibi istatistikler sayesinde firmanızın geleceği için karar vermede gerçek ve güncel veriler toplarsınız. Bu bir nevi AR-GE işlevi görecektir, firmanıza gerçekçi bir biçimde yön verecektir.

Yardımcı olun!

Blog yazıları bir nevi Sık Sorulan Sorular sayfası gibidir. Siz yazdıkça gelen sorular size yeni yazılar yazma ihtiyacı doğurur. Böylelikle firmanıza gelen sorulara bir nevi cevap mekanizması oluşturmuş olursunuz.

Bunlar temel faydalar olup bunların yanında birçok diğer avantajları bulunur. Artık yeni nesil iletişim çağındayız ve Facebook, Twitter gibi ortamlarda blog yazılarının paylaşımı ile tanıtım da önem arz eder. Blog sayesinde bu şekilde paylaşımlarla tanıtımlarınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Yeni nesil bir firma olmak için mutlaka bir blog sayfası oluşturmanızı tavsiye ederim. Ben anlamam blog işinden diyorsanız bırakın biz hazırlayalım siz yazılarınızı yazın, blog sitesi için firmanıza yardımcı olalım, blog paketlerimizi buradan inceleyebilirsiniz! Aşağıdaki yorum kısmından görüşlerinizi bildirmeniz, beğendiyseniz yazımızı paylaşmanız ücretsizdir :)

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!