Joomla sitesinden wordpresse site taşıma

4
833

Joomla da WordPress gibi gelişmiş bir (CMS) İçerik Yönetim Sistemi’dir. İnternette birçok site bu yöntemle hazırlanmıştır. Daha önceleri Joomla kullanarak ta birçok web sitesi hazırlamış biri olarak bu sistemi eleştirmek amaçlı bu yazıyı yazmıyorum. Aksine bu Yönetim sistemi de wordpress gibi çok fazla kullanılan ve birçok artıları olan, destek ve geliştirici sıkıntısı olmayan bir yapıdadır. Ancak Joomla sitesinden wordpresse site taşıma yapmak isteyen arkadaşlara da bu yazı ile yardımcı olmak isterim.

Öncelikle bu işlem için FG Joomla to WordPress eklentisini kullanacağız.

eklenti-kurulumu

Eklenti kurulumunu yaptıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi Araçlar içerisinde bulunan İçe Aktar menüsünü tıklayın. Burada bulunan Joomla (FG) tıklanarak aktarma için ayarlara gideceğiz.

eklentinin-yeri

Açılan sayfada ilk olarak yüklü olan wordpress sitenizle ilgili bazı istatistikler ve alt kısmında da iki adet seçenek bulunmaktadır. Remove only new imported posts seçeneğiyle yeni içe aktarılanları içeriği, Remove all WordPress content seçeneğiyle ise tüm wordpress içeriğini kaldırabilirsiniz. Eğer hiç birini yapmayacaksanız bir alttaki ayarlara geçebilirsiniz.

wordpress-veritabani-ozeti

Bunun altında aktarım yapacağımız Joomla sitesi ile ilgili bilgileri gireceğiz. Bu bilgilere Joomla sitemizin Global Ayarları içerisinde bulunan Veritabanı Ayarlarından veya configuration.php dosyasını bilgisayara indirdikten sonra bir not defteri ile açarak ulaşabilirsiniz. Aldığınız bu bilgileri başta web sitesinin adresi olmak üzere aşağıda gördüğünüz gibi gerekli kısımlara dolduracağız. Ayarları yaptıktan sonra aşağısında bulunan Test the connection butonunu tıklayarak doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

joomla-veritabani-parametreleri

Ayarlardan sonra Behavior denilen ve ince ayarlar olarak ta söyleyebileceğim kısımlara bakalım. Import introtext kısmında Joomla sitemizde giriş yazısı olarak yazdığımız paragrafları yazıların baş tarafına ekleyip eklemeyeceğimizi sormaktadır. Archived post ile arşiv olan yazıları taslak veya yayınlanmış olarak aktarabilir yada aktarma diyebilirsiniz. Medias kısmından yazılara eklediğiniz fotoğraf veya video gibi ortamların aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Meta keywords kısmında işaretleme yaparsanız meta kelimeleri etiket olarak aktarılır. Create pages ile yazılarınızı yazı olarak değil de sayfa olarak aktarabilirsiniz.

tasima-ayarlar

Artık ayarlar bitti, şimdi Import content from Joomla to WordPress butonunu tıklayarak aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Aktarım sonrasında aşağıdakine benzer bir istatistik bilgisi sayfanın üst tarafında görülebilir.

tasima-sonrasi-ozeti

After the migration adlı kısımda ise aktarım sonrası yapabileceğiniz işlemler bulunmaktadır. Çift kategoriyi engellemek için kategori başlıklarına konulan prefix yani ön ekleri kaldırmak için Remove the prefixes from the categories butonunu tıklayın. Altında bulunan Modify internal links butonu ile yazılarınızın içeriğinde eklediğiniz kendi site sayfalarınıza yönlendirme yapan linkleri yeni linklerle değiştirmeniz sağlanmaktadır.

tasima-sonrasi-ayarlar

Eklenti kompleks bir yapıda olup sade ve anlaşılabilir bir dille yazdığımı umuyorum. Anlaşılmayan veya yanlış giden bir durum olursa aşağıda bulunan yorum kısmından iletişime geçmekten çekinmeyin. Yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı da unutmayın lütfen, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!