Kullanışlı çoklu resim yeniden boyutlandırma programı

2
1839

Birçok defa ihtiyaç duyduğumdan ve hep ‘resimleri kolayca boyutlandıra bileceğim bir program yok mu acaba’ sorusuyla arayış içinde olduğum anda karşıma çıkan ve sizlerle paylaşmak istediğim bir kullanışlı çoklu resim yeniden boyutlandırma programı hakkında bilgi vermek istiyorum. Programın adı Image Resizer for Windows yani Windows için resim boyutlandırma.Programın adını tıklayarak web sayfasına gidip küçük boyutta olan yükleme dosyasını indirebilirsiniz. Klasik olarak basit bir şekilde kurulumu yaptıktan sonra program farenizin sağ tıklama tuşuna ‘Resize pictures’ şeklinde bir kısayol oluşturuyor. Bu kısayolu görebilmeniz için herhangi bir fotoğraf veya resmin üzerine gelip tıklama yapmanız gerekecek.

resize-picture-fare-kisayolu

Bu programın güzel yanı dilerseniz birden fazla resim veya fotoyu toplu halde boyutlandırma özelliğine sahip olmasıdır. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken husus seçtiğiniz fotoların boyutlarının aynı olmasıdır. Bu gereklilik değildir ancak kafa karışıklığı yaratıp bazı fotoların istemediğiniz boyutlara dönüşmesine sebep olabilir. Bunun için boyutlandırmak istediğiniz tüm fotoları seçtikten sonra herhangi bir foto üzerine gelerek fareni sağ tuşunu tıklamanız gerekiyor. İster tek ister çoklu foto seçiminden sonra sağ tık ile ‘Resize pictures’ dediğinizde aşağıdaki gibi bir programa ait menü açılacak.

resize-picture-menu

Burada kırmızı çerçeve ile belirtilen kısımdan fotoların dönüştürmek istediğiniz boyutu için ayarlama yapacaksınız. İlk 4 kısım program tarafından önerilen boyutlardır. Eğer farklı bir boyutta ayarlama yapmak isterseniz ‘Custom’ kısmında foto en * boy oranlarını girerek bunu sağlayabilirsiniz. Mavi çerçeveli kısımdan ise yeni boyutlara sahip olacak fotoların nasıl kaydedileceği ile alakalı ayarlar mevcuttur. Sırasıyla ‘Yalnızca resimleri küçült’, ‘Orjinalleri sil ve yerine küçültülenleri koy’, ‘Resim döndürme işlemini yoksay’ olarak çevirebileceğimiz bu ayarlarda önemli olan ve dikkat edilmesi gereken kısım ikinci sıradaki ayardır. Eğer bu ayarı seçerseniz fotolarınızın orjinalleri yenileriyle değiştirilecektir. Bu sebepten bu kısmı seçtiğinizde orjinal fotolarınız sizin için önemliyse boyutlarını kaybedeceğinizi unutmayınız. Bu ayarları yaptıktan sonra ‘Resize’ dediğinizde işleminiz kısa bir sürede tamamlanacak ve yeni boyutlu fotoları elde edeceksiniz.

Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız bu yazıyı paylaşın ki arkadaşlarınız da faydalansın, bilgi paylaştıkça çoğalacaktır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!