LastPass ile şifre hatırlama derdine son

0
566

Arkadaşlarım veya ailemden birçok kişiye bilgisayar veya internette bir konu ile ilgili yardımda bulunurken sık kullanmadıkları program veya site kullanıcı adı ve şifrelerini hatırlamakta zorlanıyorlar. Daha kötü bir senaryo, tüm kayıt oldukları sitelerin kullanıcı adı ve şifresini aynı yapıyorlar, hatırlamak kolay olsun diye. LastPass ile şifre hatırlama derdine son yazımla sizlere tarafımdan da yıllardır kullanılmakta olan çok kullanışlı bir şifre yardımcı programını tanıtmaya çalışacağım. Aslında program diyorum ama web tarayıcıları için şifre yönetimi eklentisi desek daha doğru olur. Çünkü program ile tüm şifreleriniz güvenli bağlantılar ile LastPass sunucularında barındırılmakta ve dilediğiniz zaman yine güvenli bir şekilde bunlara erişebilirsiniz.

Yukarıda da biraz bahsettiğim gibi program web tabanlı olarak çalışmaktadır. Resmi sitesine burayı tıklayıp giderek programı indirebilirsiniz. Programı yüklediğinizde kullandığınız tüm web tarayıcılarına (Chrome, Firefox, İnternet Explorer, Opera vs) şifre yönetimi ile ilgili eklenti otomatik olarak yüklenecektir.

Yükleme sonrası aşağıda Google Chrome web tarayıcısından alınmış bir örneği gördüğünüz şekilde kırmızı bir ‘kar tanesi’ne benzeyen ikon göreceksiniz ve burayı tıkladığınızda alt tarafta yeni kayıt için bir link bulunmaktadır.

lastpass-eklenti-girisi

Burayı tıkladığınızda yeni bir kayıt oluşturabilmeniz için kayıt sayfasına yönlendirileceksiniz.

lastpass-yeni-hesap

Hesap oluştur deyip gerekli alanları doldurun. Programın sloganı ‘Hatırlamanız gereken en son şifre’ olup bu hatırlanacak şifreyi biraz güvenli bir şekilde oluşturmanızı tavsiye edeceğim. Mutlaka biliyor olmalısınız ama ben tekrarlamakta fayda görüyorum, yazacağınız şifre büyük-küçük harf, rakam ve hatta mümkünse en az bir özel karakter içersin (‘^+%&/() vb). Kullanıcı adı ve şifre oluşturduktan sonra yine tarayıcınızın üst kısmında bulunan ‘kar tanesi’ şeklindeki ikonu tıklayarak kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdiniz mi işlem tamam. Artık bir sitede giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi bir uyarı ile bu şifreyi kaydetmek isteyip istemediğiniz hep sorulacak ve bir tıkla şifrelerinizi kaydedebilirsiniz.

lastpass-otomatik-sifre-kayit

Daha sonra bu siteyi tekrar ziyaret ettiğinizde kullanıcı ve şifre kısımları otomatik olarak doldurulacaktır.

lastpass-otomatik-sifre-doldurma

Yukarıda kırmızı ile gösterilen kısımda bu site için kaydedilmiş kullanıcı ve şifre sayısını görmektesiniz. Bazen bir site için 2 veya daha fazla kullanıcı adınız veya üyeliğiniz varsa burayı tıklayarak diğer kullanıcı adınızı seçebilirsiniz.

Şimdi tabi ki aklınıza ‘web tarayıcılarının da şifre kaydetme özelliği var’ dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle belirtmeliyim ki bu tip özellikleri kullanmak pek güvenli değildir. Bu eklentinin üst düzey güvenliği yanında en büyük avantajı her yerden ulaşabiliyor olmanız. Mesela bir iş yeri bilgisayarınız var ve bu eklentiyi o bilgisayarda da kullanarak tüm şifrelerinize iş yerinizden de ulaşabilirsiniz. Bunun yanında çağımız teknoloji çağı ve tablet ve akıllı telefonlara sahibiz ve bu gibi cihazlardan erişim de mümkün.

Ve yazımızın başlığına dönecek olursak artık bir tek şifreyi hatırlamanız yeterli olacak, diğer şifrelerinizi bırakın bu program halletsin.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!