Link ile eklenen resimleri galeriye kaydetme

5
1318

Bu yazıda başlığa sığdırmakta zorlandığım bir konu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Link ile eklenen resimleri galeriye kaydetme işleminden kastımı kısaca anlatayım önce. Mesela bir siteye resimlerinizi koydunuz ve bu sitedeki resimleri Ortam Kütüphanesi’ne atmadan link ile blog yazılarında kullanıyorsunuz. Böyle olunca resimler için hiçbir işlem yapma şansınız bulunmuyor. Sadece resmin yüklü olduğu siteden resmi kullanma hakkınız bulunuyor. Bu yazımla anlatacağım eklenti sayesinde bu tür resim veya fotoğraflarınızı blog sitenizin Ortam kütüphanesine yükleyip yazılarınız içerisindeki linkleri de bu resimlerle değiştirebilirsiniz.

Bu eklenti daha çok fotoğrafçılıkla uğraşan blog yazarları ile blog sitelerini blogger vb. başka sitelerden wordpress.org ile kurdukları sitelere taşıyanların işlerine yarayacaktır. Bir başka blogdan site taşıdığınızda yazılar aktarılmakta ancak fotoğraflar eski siteden link ile alınmaktadır. Bunları kendi sitenize taşımak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki mesela bir siteden URL ile bir resim eklediniz ve bu resim bir süre sonra bu siteden kaldırıldı. Bu durumda sitenizde bu resim gösterilemeyecek ve bu gerek SEO için gerekse sitenizin görünümü için hoş bir durum oluşturmayacaktır.

Şimdi öncelikle Import External Images adındaki bu eklentiyi sitenize kurun ve etkinleştirin. Daha sonra Yönetici Paneli menülerinden Ortam menüsü içerisine eklenen Import Images sekmesini tıklayarak eklentinin sayfasını açıyoruz.

import-image-menu

Burada eklenti ile ilgili iki ayar kısmı bulunuyor. Sol tarafta Options yani seçenekler kısmından tüm resimlerimi yoksa bazı sitelerdeki resimleri hariç tutarak mı resimleri aktarmak istediğimizle alakalı ayarları yapacağız. Örneğin Flickr internet sitesinden aldığınız resimleri sitenize aktarmak istemiyorsanız bu sitenin linkini buraya ekleyip hariç tutabilirsiniz. Yan tarafında bulunan kısımda ise yazılarımız içerisinde bulunan resimlerin listesini bize göstermektedir. İnceledikten sonra Import Images Now dediğimizde tüm bu resimler sitemizin Ortam Kütüphanesi’ne aktarılacaktır.

import-image-ayarlar

Resim ve fotoğrafların aktarılması bittikten sonra aşağıdaki gibi başarılı olduğuna dair bir uyarı görüntülenecektir.

import-image-sonuc

Burada örnek olarak göstermeye çalıştığım yazı ile ilgili editörü çalıştırıp kontrol ettiğimde resmin linki ile ilgili aşağıda gördüğünüz sonuç elde edilmiştir.

import-image-link-sonuc

Sarı renk ile işaretlediğim kısımda gördüğünüz gibi fotoğraf deneme amaçlı kullandığım localhost içerisindeki uploads klasörüne yüklenmiş ve yazıdaki link otomatik olarak değiştirilmiş durumda.

Ne denir ki? Üç-beş tıkla tüm resimleriniz kendi sitenize yükleniyor ve bu resimlerle ilgili tüm yazı içi linkler güncelleniyor. Eklenti yazarına teşekkür etmekten başka bir şey denmez.

Umarım sizin de işinizi gören bir eklenti olmuştur, beğendiyseniz yazıyı paylaşmanızı isterim, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!