Müzisyenler için websitesi oluşturma klavuzu

0
230

Birçok müzisyen, bir web sitesi oluşturma fikrini yıldırıcı bulur. Kulağa zor, pahalı gelir, “Gerçekten gerekli mi?” diye düşünür?

Cevap tek kelimeyle, evet. Sosyal medyada büyük miktarda işletme ve büyüme gerçekleşirken, güzel bir web siteniz olmazsa, büyük kurtları (blogger’lar, yöneticiler, A & R temsilcileri vb.) etkilemekte zorlanırsınız.

Bağımsız müzisyenlerin ortak şikayeti, özelleştirilmiş bir web sitesi oluşturmanın çok pahalı olduğudur; Birkaç sanatçı bana 5000 $‘dan fazla tutan fiyat teklifleri gösterdi. 1997 yılında değiliz. Uygun fiyata etkili bir web sitesi oluşturmak mümkün. Muhteşem platformların ve birkaç yüz dolarlık güzel bir site oluşturmanıza yardımcı olabilen yetenekli tasarımcıların küresel bir pazarı mevcut veya, hazır şablon bir tasarım kullanarak çalışmaların bir kısmını yapmak istiyorsanız, aylık 20 $ ‘dan daha az fiyatlara etkili bir web sitesi oluşturulabilir!

Birçok sanatçı çılgınca ve karmakarışık web siteleri oluşturma girişimindeler, basitliğin temel anahtar olduğunu unutuyorlar. Web siteniz iki şeyi yapmak için var:

  1. Sizlerle etkileşime girilmesine ve yeni hayranlar edinmenize yardımcı olur.
  2. Para kazandırır.

1. Adım: Bir alan adı ve hosting

Hem uygun fiyata bir hosting hem de alan adını Güzel Hosting firmasından alabilirsiniz. Türkiye kaynaklı bu firmayı sorunsuz ve hızlı olduğu için tavsiye ediyorum.

2. Adım: Sitenizi nasıl oluşturmak istediğinizi seçin

DIY Pay-As-You-Go(Kendin Yap Kullandıkça Öde ) Web Site Oluşturucusu

A DIY pay-as-you-go seçeneğine sahip bir web site oluşturucusu, sitenizi çok hızlı bir şekilde ayağa kaldırır ve çalıştırabilir ve siteyi sizin yerinize inşa edecek bir tasarımcıya ihtiyaç duymazsınız.

İşte benim en favorilerim alfabetik sırayla. Her dördünün de sorunları çözmek için mükemmel müşteri destek hizmetleri var.

Bandzoogle

Lite versiyonu ayda 9,95 $ ‘dan başlar (tam bir yıl satın alırsanız aylık 8,29 $). Kullanımı kolaydır ve ilk ay ücretsizdir!

Hostbaby

CD Baby’ nin sahibi olduğu bu site de, sınırsız e-postalarınızı saklayabilir ve bültenlerinizi özel siteniz aracılığıyla gönderebilirsiniz. Aylık 20 dolar, ilk ay ücretsizdir. Onlar üzerinden bir alan adı kaydı yapabilirsiniz, bültenler gönderebilirsiniz ve CD Baby size 5 albüm veya single’da ücretsiz dijital dağıtımını verir.

Reverbnation

Reverbnation, dijital müzik pazarlama araçları için tek durakta tüm alışverişini tamamlama anlayışına sahiptir. Site Oluşturucusu’nu kullanmak için bir Premium hesaba ($ 19.95 / aylık) sahip olmanız gerekiyor, ancak dijital dağıtım ve bülten pazarlaması da dahil olmak üzere Reverbnation’ın tüm araç ve fırsatlarına erişim sağlanıyor.

Squarespace

Squarespace harika ve son derece esnektir. Aylık 8 ABD Dolardır, ücrete özel alan adı dahildir ve güzel, profesyonel bir web sitesi oluşturmanızı kolaylaştırır. Geniş bir şablon dizisi arasından seçim yapabilirsiniz (bazıları özellikle müzisyenler için tasarlanmıştır).

Web tasarımcısı ile çalışma

Aylar alacak site veya web projesini Template Monster şablonuyla kendi özel tasarımlarla bir kaç saat içinde oluşturabilirsiniz. Şablon, şu anda çevrim içi faaliyet gösteren hemen hemen tüm işletmelerin en önemli varlığıdır. Bu, bir site oluşturmak için en kolay yol olduğunu anlamına gelir. Daha azıyla daha fazlasını yaparsınız. Template Monster Türkiye’de www.templatemonster.com/tr/ 26.000 şablondan oluşan geniş bir koleksiyonda filtreler ve arama özellikleri ile şablonunuzu bulmak gerçekten kolaydır. Her ay yaklaşık 450-500 yeni tasarım ve kategori türü ortaya çıkıyor. Müzik dinleme siteleri ve müzik ile ilgili hazır web siteleri adresinde bulabilirsiniz.

3. Adım: Ana sayfanızı oluşturun

Unutmayın – sitenizin markanızı desteklemesi gerekiyor! Seçtiğiniz renkler, logonuz, kullandığınız resimler… Bunların hepsi inanılmaz derecede önemlidir ve hikayenizi anlatmanıza yardımcı olur. Hangi hikayeyi anlatmak istediğinizi belirleyin ve markanızı tutarlı tutun. Sosyal bilgilerinizi sitenizin renkleri ve stiliyle eşleştirmeye çalışın.

Bir ana sayfaya bir diğer çok etkili ekleme, ‘bir e-posta adresi karşılığında ücretsiz indir’ kutusudur. Bu, yeni hayranlarla ilgili verileri yakalamak ve müziğinizin kulaklarına girmek için kolay bir yoldur. Noisetrade bileşeni kullanmanızı öneririm (http://noisetrade.com/). Bir sanatçı hesabı oluşturun, ücretsiz indirmek istediğiniz bir parça (veya iki ya da on) yükleyin, ardından Araçlar bölümüne gidin ve ‘Yerleştirilebilir Widget’lar’ bölümüne gidin. Bu size web sitenize koymak için güzel bir küçük buton verecektir.

Sosyal medya hesabınıza bağlantı yapmayı unutmayın! Yukarıda yer alan site geliştiricilerin çoğu bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Web siteniz, siber alanda yaptığınız her şeyi yeni bir fanla bulabileceğiniz bir odak noktası olmalıdır. Bir Spotify izleme butonuda bir ana sayfaya iyi bir ektir.

4. Adım: Sitenizin diğer bölümlerini doldurun

1. Biografi ve basın kiti

Basın kitleriniz için Sonicbids, Reverbnation veya Presskit.to kullanın.

2. Müzik satın alın

İnsanların müziğinizi nereden satın alabileceklerini bulacaklarından emin olun (iTunes, Amazon vb.). Kendi vitrini inşa etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Ancak bunu ana sayfanıza koymanızı önermiyoruz. İnsanlar günümüzde yayın akışına alışkındırlar ve ana sayfanızın kolay erişilebilir bir Soundcloud veya Spotify bağlantısı yoksa ilgilerini kaybedebilirler. Yerleşik bir Bandcamp bağlantısı bunun için iyi bir uzlaşmadır (insanlar bunu yayınlayabilir, ancak yine de satın alma seçeneği vardır).

3. Turneleriniz veya gösterileriniz

Bunun için Bandsintown kullanmanızı öneririz. Bu, gösterilerinizi farklı platformlara bağlamanızı sağlar.

4. Blog oluşturun

Blog oluşturma hayranlarınızla bağlantı kurmak ve markanızı yaratmak için harika bir yoldur. İşte blog işine nasıl başlayacağınızı sitemizden öğrenebilirsiniz. Zorlandığınız konularla ilgili iletişime geçebilirsiniz.

5. Medya / Basın

En iyi videolarınızı yerleştirin, en iyi bültenlerinizi koyun, bir müzik blog sitesiyle yaptığınız bir röportaja link verin. Temelde, kendinizden söz edin. Ne kadar yalın ve okunabilir olursanız insanlar size ait olduğunu düşünür.

6. İletişim Bilgileriniz

Kişilerin online tanıtım, rezervasyon ya da sadece müziğinizden hoşlandıklarını söylemeleri ve sizinle irtibata geçebilmesi için iletişim bilgilerinizi bir e-posta adresi ya da iletişim formu eklediğinize emin olun. Online olarak kimsenin sizinle iletişime geçmesini zorlaştırmayın.

Siteniz tamamlandıktan sonra, sosyal medya sitelerinizi güncel tutmaya dikkat edin! Günlük olarak düzenli şekilde. Bu şekilde siteniz ilginç, dinamik ve tamamen güncel kalır.

İyi şanslar, yaratıcı olun ve eğlenin!

Paylaşmak önemsemektir!