Online alışverişte para iade garantili firma seçimi

0
56

Bu yazımı yeni yaşadığım bir olay (belki de adına dolandırıcılık bile denebilir) hakkında sizleri bilgilendirmek adına yazmak istiyorum. Sizler de mutlaka Türkiye veya yurt dışı kaynaklı birçok hizmet (hosting, eklenti, tema vb) satın alırken dikkat etmişsinizdir. Özellikle işini ciddi yapan ve köklü firmalar alınan hizmet karşılığında sadece memnun kalmama sebebiyle dahi aldıkları paranın tam olarak iade edileceğini belirtmektedirler. Bahsedeceğim olay başıma gelmeden önce önemsemediğim için değil ancak genellikle ciddi firmalardan alışveriş ettiğimden bu özelliği kullanacağım pek aklıma gelmezdi.

Online alışverişte para iade garantili firma seçimi yapmalı, neden?

Evet, giriş kısmından da anlaşılacağı üzere geçenlerde adını bile anmak istemeyeceğim ancak sizlerin zarar görmesini önleme için yazacağım bir firma resmen paramı gasp etti. Host4geeks adlı firmadan VPS yani Sanal Sunucu kiralamak istedim. Canlı yardımdan da bağlanarak SSL ve Litespeed özellikleri alacağımı, bunların ve sunucunun tam olarak kurulu teslim edilip edilmediğini de sordum. Tüm bu işlemlerin  kendilerince hazırlanıp sorunsuz bir şekilde teslim edileceği bilgisi verilince indirimli olduğundan 6 aylık hizmeti 400 dolar ödeyerek satın aldım.

Sabah kalktığımda sunucunun hazır olduğu ile ilgili mesajı aldım ve giriş yaptığımda baktım ki bahsedilen hiçbir iş yapılmamış. Ben de doğal olarak mesaj atıp cevap istedim. 3-4 saat cevap gelmeyince Paypal ile satın aldığım için şikayette bulunup para iadesi talep ettim.

Bu aşamadan sonra e-postalar, cep telefonu ile aramalar vs. bir çok kanal ile iletişim başladı ve ikna etmek için birçok mazeret gösterilmeye başlandı. Güvenimi sarstıkları için para iade talebimde ısrarcı oldum ancak 1 hafta sonunda Paypal hizmetin teslim edildiğini gerekçe göstererek iade talebimi reddetti. Paranın iadesi için girişimlerim devam etmekte olup sonuç alırsam yorum kısmından sizlere bildirim yapacağım.

Bu yazımda sizleri asıl bilgilendirmek istediğim durum, firmada memnuniyetsizlik vs. hiçbir sebeple iade kabul edilmediğinden yaşadığım mağduriyet. Eğer firma bir şekilde sayfasında iade garantisi vermiş olsaydı her durumda haklı olacak ve bir sıkıntı yaşamadan paramı iade alabilecektim. Şimdiyse telefon ve e-postalarla durumumu izah edip haklı olduğumu ve durumun düzeltilmesi gerektiğini anlatıp duruyorum.

Son olarak söylemek istediğim 1 hafta dahi olsa aldığınız hizmetten memnun kalmamanız durumunda iade kabul eden firmaları tercih ediniz. Bu durumda firma problem çıkarsa dahi ödeme yaptığınız kanal aracılığı ile paranızı iade alabilirsiniz.

İyi alışverişler ve iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!