Restaurant rezervasyon sistemi

2
983

Bir restaurant sahibi ve bu işletmeye ait bir wordpress sayfanız varsa bu yazımda bahsedeceğim eklenti tam size göre. Restaurant rezervasyon sistemi ile sayfanızı ziyaret eden müşterilerinize online rezervasyon imkanı tanıyabilirsiniz.

Eklentinin orjinal adı Restaurant Reservations. Bu eklentiyi öncelikle eklentiler sayfasından kurun ve etkinleştirin.

Öncelikle rezervasyon yaptırmak isteyen kullanıcılarımız için “Rezervasyon” şeklinde bir sayfa oluşturmamız gerekiyor. Bu ad veya başka bir adla boş bir sayfa oluşturarak kaydedin.

Etkinleştirme işlemi sonrasında Yönetici Paneli yan menüsüne Bookings adında bir başlık eklenecek. Buradan alt menüde bulunan Settings kısmını tıklayarak öncelikle ayarlamaları yapacağız.

restaurant-rezervasyon-menu

İlk olarak karşımıza genel ayarlamaları yapacağımız sekme gelecek ve alt tarafta gördüğünüz ekran görüntüsünde bulunan rakamların olduğu alanları ayarlayacağız.

restaurant-rezervasyon-genel-ayar

İlk kısımdan oluşturduğumuz sayfanın seçimini yapıyoruz. “Max Party Size” kısmından bir rezervasyon için seçilebilecek maksimum kişi sayısını belirliyoruz. 3. kısma ise rezervasyonun başarılı olması durumunda kullanıcıya gösterilecek mesajı gireceğiz. 4. kısım tarih formatı ayarları ve5. kısım da saat formatı ayarlarıdır.

Şimdi genel ayarlamalardan sonra “Booking Schedule” kısmına geçiyoruz yani mekanın açık olduğu saatleri ve rezervasyon ne zaman yapılabileceğini ayarlayacağız. İlk olarak “Schedule” kısmından açık olduğumuz gün ve saatleri belirleyeceğiz.

restaurant-rezervasyon-planlama

1 numaralı kısımdan açık olduğumuz günleri, 2 numaralı kısımdan ise saatleri seçiyoruz ve 3 numaralı butonu tıklayarak kaydediyoruz.

restaurant-rezervasyon-kapali-gunler

“Exceptions” kısnından ise bayram vs. sebebiyle eğer kapalı olacağımız günler varsa bu tarihleri belirterek kaydedeceğiz. 1 numaralı kısımdan kapalı olduğumuz tarihi ve 2 numaralı kısımdan ise tüm gün mü yok sa belirli bir saat mi kapalıyız seçimi yapacağız.

restaurant-rezervasyon-diger-planlamalar

Daha sonrasında yukarıda gördüğünüz bazı ayarlamalar var. Bunlar sırasıyla 1 numaradan kullanıcının rezervasyonunu gelmeden kaç saat önce yapması gerektiği, 2 numaralı kısımdan ne kadar bir gecikme veya son dakika rezervasyonu kabul ettiğimizi, 3 numaralı kısımdan rezervasyon sayfası açıldığında otomatik olarak bir tarihin ayarlanması ve son olarak da her rezervasyon arasında kaçar dakika süre olacağı ayarlanacak.

restaurant-rezervasyon-uyari-ayarlari

“Notifications” kısmında ise gönderilen eposta bilgilendirilmesinde görüntülenmesini istediğiniz ismi yazacaksınız ki bu muhtemelen işletmenizin adı olacaktır.

Tüm bu ayarlamalar sonrasında gelen rezervasyon bililerine “Bookings” menüsü içerisinde yine “Bookings” adındaki menü elemanını tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada gelen rezervasyonu onaylayabilir veya iptal edebilirsiniz. Yapacağınız işlemin durumuna göre rezervasyonu yaptıran kişiye onay veya ret cevabı otomatik olarak eposta ile bildirilecektir. Aşağıda örnek bir rezervasyon görmektesiniz.

restaurant-rezervasyolar

Yukarıda açıklamaya çalıştığım üzere kullanımı kolay, iş görebilecek bir eklenti. Umarım sizin işinizi de görecektir. Eklenti ile ilgili yazıyı yazdığım esnada eklentinin Türkçe desteği yoktu. Talep edilirse iletişim kısmından yazdığınız takdirde bu konuda da yardımcı olabilirim.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!