Sitede panel üzerinden dosya işlemleri yapmak

3
500

WordPress üzerinde yalnızca Ortam içerisinden dosya işlemi yapılabilir. Buraya resim veya dosya yükleyebilir yada silebilirsiniz. Bazen wordpress içerisindeki başka dosyalara ihtiyaç duyulabiliyor. Sitede panel üzerinden dosya işlemleri yapmak, bazı dosyalar yüklemek yada indirmek gerekiyor. Bunu bir eklenti ile halledebiliriz.

Neden ihtiyaç duyarız?

Ben neden ihtiyaç duydum onu söyleyerek başlayayım. Geçenlerde bir kullanıcım yardım istedi. Bir dosyada inceleme ve düzenleme yapmam gerekiyordu. Hosting (barındırma) bilgileri yardım etmek istediğim ziyaretçimde yoktu. Düzenlemem gereken bir dosyayı başka türlü alamazdım. Biraz araştırıp aşağıda anlattığım eklentiyi buldum.

Bu eklenti ile hosting paneline giriş yapmadan wordpress içerisindeki tüm dosyalara erişebilirsiniz. Buraya dosya yükleyebilir veya indirebilirsiniz. CPanel veya Plesk gibi bir şeye ihtiyaç duymadan birçok işlemi yapabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Öncelikle sitenize File Manager adlı eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin. Bu işlemi yaptığınızda Yönetici Paneline WP Dosya Yöneticisi diye bir menü ekleniyor.

Burada birçok alt menü var ama ücretsiz olan ve bizi ilgilendiren kısım en üstte bulunan menü. Diğerleri Pro sürüme ait özellikler ve ücretsiz sürüm bizim için yeterli.

Eklentinin Kullanımı

Aslında bir dosya yöneticisinden çok farklı bir şey değil. Menüyü tıklayıp sayfayı açınca en başta bir tema ve dil değiştirme kısmı mevcut.

Buradan temayı ve eklenti dilini değiştirebilirsiniz. Gördüğünüz üzere Türkçe arayüz de mevcut.

Sonraki kısımda araç butonları var. Bir dosyayı tıkladığınızda o dosya ile yapılabilecek butonlar etkinleşiyor. Bu araç çubuklarının altında ise sitenizdeki dosyaları görüntülüyorsunuz.

Eklenti ile bir dosyayı tıklayıp İndir dediğinizde tek dosya olduğundan hemen indirme işlemi başlıyor. Bunun tersi, bir dosyayı Yükle butonu ile dilediğiniz yere yükleyebiliyorsunuz. Klasör indirmek istediğinizde ise (mesela resimlerin olduğu bir klasör olabilir) önce bu klasörü sıkıştırıyor, daha sonra bilgisayarımıza indiriyor.

Yine bunun tersi olarak sıkıştırılmış bir klasörü siteye yükleyebilirsiniz. Daha sonra orada bulunan Arşivden dosyaları çıkar butonunu tıklayıp dosyaları olduğu yere çıkarabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiklerim temel dosya işlemleridir. Bunun gibi birçok işlemi rahatlıkla eklenti üzerinden yapabilirsiniz. Dosya veya klasör silme, yeniden adlandırma, dosya düzenleme, kesme, yapıştırma vs birçok özellik mevcut.

Sanırım çok sık olarak kullanacağım bir eklenti olacak. Sizin için de öyle olacağını tahmin ediyorum. Kullanımında dikkat edin, sitenizde kalıcı hatalara neden olacak işlemler yapmayın. Bir işlem yapmadan önce mutlaka site yedeğini alın. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!