Sitenizi neden wordpress.com’dan wordpress.org’a taşımalısınız?

0
115

Daha önce yazmış olduğum wordpress.com ile wordpress.org arasındaki farkları okuduysanız bu ikisi arasındaki farklar hakkında bilgi sahibisiniz demektir. Bu farklardan bahsederken yorum katmamaya özen göstererek yazmaya çalıştım ancak şimdi yazacağım yazıda Sitenizi neden wordpress.com’dan wordpress.org’a taşımalısınız? sorusunun cevabını bilinen gerçekler ışığında kendi yorumlarımla aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle belirtmeliyim ki amacım burada wordpress.com platformunu kötülemek değil. Eğer bu işe yeni başlıyorsanız birinci tercihinizin bu olması çok doğal ve doğru bir karardır ancak sitenize ciddi kullanıcı gelmeye başladıysa wordpress.org platformuna geçmeniz kadar doğalı yoktur.

Marka

WordPress.com ile blog açarsanız blogadi.wordpress.com gibi bir alan adınız olur ve bunu www.alanadiniz.com şeklinde yayınlamak isterseniz bir ücreti olacak. WordPress.org ile alan adını dilediğiniz yerden alıp, kendi logonuzla sitenizi oluşturup, kendi markanızı yaratabilirsiniz.

Eklenti

WordPress.org sitesinde on binlerce ücretsiz eklenti bulunmakta ve bu eklentilerle sitenizi daha güçlü hale getirebilirsiniz. Dilerseniz sitenizi bir alışveriş sitesine dönüştürebilir yada bir online eğitim platformu oluşturabilirsiniz. Bu ücretsiz eklentiler yanında birçok kaynak tarafından sağlanan kaliteli ancak ücretli eklentiler bulma ve yükleme şansınız mevcuttur.

Tema

Sitenize, wordpress.com tarafından sunulan sınırlı sayıda tema olanağı yerine bundan daha fazla olanak sağlayan wordpress.org temaları yükleyebilirsiniz. Hatta kendiniz temanızı düzenleyip kullanabilirsiniz. Yine başka kaynaklar tarafından sunulan ücretli veya ücretsiz temaları kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Niye inkar edelim ki! Bir işi ister hobi ister profesyonel olarak yapın, sonucunda para kazanmak tabi ki hakkınız, çünkü başkasının yapmadığı ve sizin emek harcadığınız bir ürün var ortada. Eğer siteniz  wordpress.com üzerinde ise reklam verme şansınız başlangıçta hiç yok, ilerleyen süreçte ise kazanacağınız ücretlerin bir kısmını wordpress.com ile paylaşmak zorundasınız.

Özgürlük

WordPress.org ile hazırladığınız siteyi bir kitap gibi düşünebilirsiniz. Dilediğiniz sunucuda barındırabilir veya dilediğinize taşıyabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken SEO yani arama motoru optimizasyonlarınızı kaybetmeden kaldığınız yerden devam edersiniz. Kullanıcı sayınız arttıkça ihtiyacınıza göre daha profesyonel hizmetlere yönelebilirsiniz.

Açık Kaynak

WordPress.org ile hazırlayacağınız sitede bulunan tüm kaynaklar size aittir ve açık kaynak kodludur. İleri düzey kod bilgisine sahipseniz dilediğiniz kısmında kendi kodlarınızı da ekleyebilirsiniz, yada bu sitede de zaman zaman yazılarda bahsettiğim bazı basit kodları kullanma şansınız vardır.

Yukarıda dediğim gibi eğer yolun başındaysanız WordPress.com ile blog açmanız belki de en iyi bir başlangıç olacaktır. Kendinizi hazır hissettiğinizde veya siteniz artık kabına sığmıyorsa WordPress.org kullanmaya başlayabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!