Sitenizin Google onaylı yazarlık doğrulamasını yapma

3
502

İngilizce olarak Google Verified Authorship diye geçen sitenizin Google onaylı yazarlık doğrulamasını yapma işlemi hakkında bu yazımda size bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle bu size ne sağlayacak ondan kısaca bahsetmek isterim. Bildiğiniz gibi Google üzerinden bir arama yapıldığında bazı sonuçlar yazarın resmi ve bazı diğer kısa bilgilerle beraber gelmektedir.

google-arama-yazar-ile-sonuc

Bunun gibi bir sonuç elde etmek, aynı zamanda yazmakta olduğunuz blog sitesinde yazar olduğunuzu Google’a tanıtmak için bir doğrulama gerekmektedir. Bunu sağlamak için burada hiçbir eklenti vb kullanmadan nasıl yapabileceğinizi size anlatmaya çalışacağım.

Birinci Aşama: Google+ adresinizi bulun

Bunun için Google+ adresine gidin. Burada menü içerisinde Profil sekmesini tıkladığınızda aşağıda da gösterdiğim şekilde size ait olan profil sayfasının linkini göreceksiniz. Bu linkin tamamını seçerek bir yerlere kopyalayın.

google-yazarlik-adres-alma

Daha sonra bir not defteri programı üzerinde aşağıya örnek olarak eklediğim kodu oluşturun. Burada örnek olarak verdiğim Google+ linki yerine siz yukarıda anlattığım şekilde elde edeceğiniz linki kullanacaksınız.

<link rel="author" href="https://plus.google.com/98765432198765/posts"/>

İkinci aşama: Siteye Google Yazarlık kodunu ekleyin

Bunun için site Yönetici Sayfası‘nda Görünüm menüsü içerisinde bulunan Düzenleme başlığını tıklayın. Yalnız manuel metot ile anlattığım için bu kısımda yapacağınız düzenlemelerde dikkatli olmanızı tavsiye edeceğim. Yapacağınız bir yanlışta siteniz açılmayabilir. Tabi ki her zaman olduğu gibi yedekleme yaptığınıza eminim.

tema-header-duzenleme-menu

Burada sitenizin dosyaları içerisinde kod ile değişiklik yapmanızı sağlayan sayfa açılacak ve sağ tarafta da düzenleme yapabileceğiniz sayfaların listesi bulunacaktır. Bu listeden header.php adındaki dosyayı bularak tıklayın ve düzenlemek için açın.

tema-header-duzenleme

Bu sayfa açıldığında yukarıda örneğini de verdiğim ve daha önce hazırladığımız linki aşağıdaki kod içerisinde de gösterdiğim kısma yapıştırarak kaydedeceğiz. Tam olarak wp_head şeklinde gördüğünüz koddan sonra yapıştırabilirsiniz. Burada kodu sadeleştirdim, siz bunlardan hariç başka kod satırları da görebilirsiniz, diğerlerine dokunmadan sadece hazırladığımız kodumuzu ekliyoruz.

<head>
	<?php wp_head(); ?>
<link rel="author" href="https://plus.google.com/98765432198765/posts" />
</head>

Ekleyip kaydetme işlemi yaptığımızda artık site sayfalarımız için Google Yazarlık Doğrulama işlemimiz bitmiş oluyor. Umarım açıklayıcı ve basit anlatımlı bir yazı olmuştur. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!