Siteye Google Mobil Adsense reklam ekleme

16
9997

Yaşadığımız yüzyıl mobil çağı olunca ister istemez blog sitemizi mobil olarak da düzenliyoruz. Google Adsense reklam alma ve basitçe bu reklamı siteye ekleme nasıl yapılır buradan okuyabilirsiniz. Bu konuyu bildiğinizi varsayarak siteye Google Mobil Adsense reklam ekleme ile ilgili konuya geçeyim.

Google Mobil Adsense reklam türleri

Bu yazıyı hazırladığım esnada iki adet reklam türü Adsense içerisinde mevcuttu. Sabit yer paylaşımlı (sağda) ve Vinyet (solda) adı verilen bu reklam örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Sabit yer paylaşımlı reklam sayfanın en altında, Vinyet türü reklam ise siteniz ilk ziyaret edildikten sonra yazı içerisinde bir link veya bir menü tıklandığında görüntülenir.

Google Mobil Adsense nasıl alınır?

Öncelikle bir Google Adsense hesabınızın olduğunu varsayıyorum. Yoksa Gmail hesabınızı kullanarak bir hesap oluşturabilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptığınızda sol menüde bulunan Reklamlarım>İçerik içerisinde Sayfa Düzeyi Reklamlar menüsü var.

Burayı tıkladığınızda bahsettiğim iki reklam türünü göreceksiniz. 1 ve 2 şeklinde gösterdiğim yerden butona tıklayıp önce bu reklamlardan kullanmak istediklerinizi aktif hale getirin. Daha sonra sağ altta bulunan <>Kodu al butonunu tıklayın. Tıklayınca karşınıza sitenize ekleyeceğiniz kod görüntülenecek.

Burada mavi renkle seçilmiş olarak görünen kodu kopyalayın. Böylelikle mobil için gerekli kodu elde etmiş olacaksınız.

Reklam kodunu siteye ekleme

Bunu yapmak için hiçbir eklenti vs. ihtiyacınız yok. Sadece yapmanız gereken sitenizin tema dosyasında bulunan ve her temada olması gereken header.php dosyasına kodu yapıştırmak. Bunu size 2 yöntem ile açıklamaya çalışacağım.

İlk Yöntem: Site hosting paneli üzerinden, cPanel dosya işlemleri kısmından 1 numara ile gösterilen public_html/wp-content/themes/tema-adı şeklindeki dosya uzantısını açın. header.php dosyasını seçin ve daha sonra Düzenle butonunu tıklayın.

Yukarıda bir örnek olarak gösterdiğim şekilde almış olduğunuz kodu <head> içerisinde en alt kısma yapıştırıp Değişiklikleri Kaydet diyerek dosyayı kapatın.

İkinci Yöntem: Yönetici Paneli içerisinde Görünüm>Düzenleyici menüsü içerisinde bulunan dosyadan da düzenleyebilirsiniz.Buradan düzenlerken Tema üst bölümü (header.php) seçili olduğundan emin olun. Hangi yöntemle yaparsanız yapın, eğer işlemi gösterilen şekilde yaptıysanız artık sizin de bir mobil reklamlarınız aktif olacak. Reklamların çalışıp çalışmadığını bir cep telefonundan girerek sitenizin kontrol edebilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!