Siteye Google Mobil Adsense reklam ekleme

15
4832

Yaşadığımız yüzyıl mobil çağı olunca ister istemez blog sitemizi mobil olarak da düzenliyoruz. Google Adsense reklam alma ve basitçe bu reklamı siteye ekleme nasıl yapılır buradan okuyabilirsiniz. Bu konuyu bildiğinizi varsayarak siteye Google Mobil Adsense reklam ekleme ile ilgili konuya geçeyim.

Google Mobil Adsense reklam türleri

Bu yazıyı hazırladığım esnada iki adet reklam türü Adsense içerisinde mevcuttu. Sabit yer paylaşımlı (sağda) ve Vinyet (solda) adı verilen bu reklam örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Sabit yer paylaşımlı reklam sayfanın en altında, Vinyet türü reklam ise siteniz ilk ziyaret edildikten sonra yazı içerisinde bir link veya bir menü tıklandığında görüntülenir.

Google Mobil Adsense nasıl alınır?

Öncelikle bir Google Adsense hesabınızın olduğunu varsayıyorum. Yoksa Gmail hesabınızı kullanarak bir hesap oluşturabilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptığınızda sol menüde bulunan Reklamlarım>İçerik içerisinde Sayfa Düzeyi Reklamlar menüsü var.

Burayı tıkladığınızda bahsettiğim iki reklam türünü göreceksiniz. 1 ve 2 şeklinde gösterdiğim yerden butona tıklayıp önce bu reklamlardan kullanmak istediklerinizi aktif hale getirin. Daha sonra sağ altta bulunan <>Kodu al butonunu tıklayın. Tıklayınca karşınıza sitenize ekleyeceğiniz kod görüntülenecek.

Burada mavi renkle seçilmiş olarak görünen kodu kopyalayın. Böylelikle mobil için gerekli kodu elde etmiş olacaksınız.

Reklam kodunu siteye ekleme

Bunu yapmak için hiçbir eklenti vs. ihtiyacınız yok. Sadece yapmanız gereken sitenizin tema dosyasında bulunan ve her temada olması gereken header.php dosyasına kodu yapıştırmak. Bunu size 2 yöntem ile açıklamaya çalışacağım.

İlk Yöntem: Site hosting paneli üzerinden, cPanel dosya işlemleri kısmından 1 numara ile gösterilen public_html/wp-content/themes/tema-adı şeklindeki dosya uzantısını açın. header.php dosyasını seçin ve daha sonra Düzenle butonunu tıklayın.

Yukarıda bir örnek olarak gösterdiğim şekilde almış olduğunuz kodu <head> içerisinde en alt kısma yapıştırıp Değişiklikleri Kaydet diyerek dosyayı kapatın.

İkinci Yöntem: Yönetici Paneli içerisinde Görünüm>Düzenleyici menüsü içerisinde bulunan dosyadan da düzenleyebilirsiniz.

Buradan düzenlerken Tema üst bölümü (header.php) seçili olduğundan emin olun. Hangi yöntemle yaparsanız yapın, eğer işlemi gösterilen şekilde yaptıysanız artık sizin de bir mobil reklamlarınız aktif olacak. Reklamların çalışıp çalışmadığını bir cep telefonundan girerek sitenizin kontrol edebilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

15
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
8 Comment threads
7 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
TarikTarıkemrullahCüneyttarık Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tarık
Ziyaretçi
Tarık

Mehmet Bey merhaba, sitenizden çok faydalandığımı tekrar belirtmek isterim. Reklam konusunda sormak istediğüm birşey var sizin alt kısımda sizin için önerilenler bölümündeki reklamlar ile konu resmi boyutlarınız aynı ben feed içi reklamları ekledim ama aynı boyutta değil adsense ayarlarken resimle aynı boyuutta alıyorum ama mobilde benim konu resimlerim daha küçük reklam resimleri daha büyük oluyor bunu nasıl düzeltebilirim birde konu sonunda benzer içerikler kısmına nasıl rrklam eklerim

emrullah
Ziyaretçi
emrullah

hocam hani yazı bittikten sonra küçük kutucuklarda sizin yazı başlıklarınız varya arasına nasıl adsense reklamı koyuyorsunuz

Cüneyt
Ziyaretçi
Cüneyt

Mobilde görünmüyor hocam ne yaparsam yapayım

tarık
Ziyaretçi
tarık

adsense veya başka bir reklam şirketine başvururken sitede bulunan ve temanın varsayılan reklam resimlerinin olması bir sorun teşkil edermi, onları silip kendi reklam bannerlerimizi koymak mı doğru olur.

Emre
Ziyaretçi
Emre

Görünüm düzenleyici head yoluyla da yaptım onay mı gerekiyor reklamın gözükmesi için bakıyorum reklam gözükmüyor

Emre
Ziyaretçi
Emre

Öncelikle yazın için teşekkürler ben reklam kodunu özel HTML ye ekledim öyle oluyor mu kaydettim birde reklam yerleşmesi çok uzun süre alır mı

candaş
Ziyaretçi
candaş

wordpress blog kurdum adsenseye kayıt oldum lakin diğer gmailimde youtube kanalım onaylıydı zaten onaylanmış hesabınız var dedi sildim youtube adsense hesabımı tekrardan gönderdim sitemi 2. gün şuanda ses seda yok onaylanırmı onaylanmazmı bilmiyorum bekliyorum detaylı bir yardım edebilirmisiniz bana acaba ? web siteme reklam eklemek istiyorum çabucak gelir elde etmem lazım
msnimi veya telefon numaramı versem whatsaptan yardımcı olurmusunuz

Anıl
Ziyaretçi
Anıl

ben şuan web sitemde adsence reklamları yayınlıyorum. Sayfa düzeyi reklam kodlarıda ekli ama göremiyorum bunu sebebi ne olabilir