Siteye telefonla arama butonu ekleme

3
4778

Geçenlerde bir ziyaretçimin (Faruk İnan) sorduğu bir soru üzerine bu yazıyı yazıp herkese faydalı bir iş yapayım dedim. Siteye telefonla arama butonu ekleme işini nasıl yapabiliriz diye bir soru sormuştu. Araştırdım, hem çok kullanılan, hem de kurulumu basit bir eklentiyi size tanıtmak istedim.

Eklentinin adı “Call Now Button“, Türkçeye çevirecek olursak “Hemen Ara Butonu” diyebiliriz. Eklentiyi indirip yüklüyorsunuz. Etkinleştirince site yönetim panelinizde bulunan Ayarlar menü başlığı altına eklentinin alt başlığı geliyor. Bu alt menü başlığını yada yüklü eklentilerde bu eklentinin altında yazan Ayarlar linkini tıklayarak ayarlamaları yapabileceğiniz sayfaya gidiyorsunuz.

Burada Button status kısmından eklentiyi görünebilir yapıyoruz. Phone number kısmına buton tıklandığında aranacak numarayı giriyoruz. Son olarakta Button text kısmına görüntülenecek metni giriyoruz. Bu metnin çok uzun olmamasına dikkat edin. Bu basit ayarları yapıp Değişiklikleri kaydet dediğimizde arama butonu hazır. Evet, bu kadar basit. Ancak detaylı ayarlamalar yapmak isterseniz + Advanced settings kısmını tıklayıp ayarlamalar yapabilirsiniz.

Bu ileri düzey ayarlamalar içerisinde en başta buton için renk ayarı (Button color) var ve varsayılan renk Yeşil, bildiğimiz klasik arama butonu rengi. Dilerseniz buradan değişiklik yapabilirsiniz. Diğer yapabileceğiniz ayarlamalar butonun pozisyon ayarları (Position), butonu tıklama sayısını kaydeden izleme ayarları (Click tracking), dilerseniz bazı sayfa ve yazılarda görünmesini kısıtlamak için ayar (Limit appearance), butonun yüzde olarak yapabileceğiniz ölçüsü (Button size) ve pek ounamanızı tavsiye etmeyeceğim sıralama ayarı (Order) mevcut.

Pek değişiklik yapılacak ayarlar değil ancak yine de size bahsetmek istedim. Bu ayarlamalar sonrası değişiklikleri kaydedin ve sitenizi mobil bir cihazdan açın. Aşağıda örneğini eklediğim şekilde sabit bir arama butonu sitenize eklenecektir.

Yukarıdaki örneği sadece basit ayarları yaptıktan sonra aldım. Dediğim gibi, diğer ayarlara ihtiyaç duymadım, siz dilerseniz bakarsınız. Umarım işinizi görecektir. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!