Sunucu kapalı olduğunda nasıl haberdar olacağız

2
212

Hosting yani sunucu firmalarının hemen hemen tümünde % 99.99 sunucuların açık olduğu, sistemlerinin neredeyse hiç kapalı kalmadığı yönünde açıklamalar bulunmaktadır. Hayatımızdaki her alanda olduğu gibi bu verilen bilgi de her zaman doğru çıkmamaktadır. Sunucunuzun kapalı olduğunu görüp iletişime geçtiğinizde alacağınız cevap basit bir “kusura bakmayın” olacaktır. Böyle durumlarda en kötüsü sunucunun kapalı olması sebebiyle kullanıcıların sitenize ulaşmaması, sitenizin itibarı zedelenmesi ve kullanıcı kaybıyla sonuçlanacaktır.

Sitemizi barındıran sunucu kapalı olduğunda nasıl haberdar olacağız?

Bu durumlarda ya kendimiz 5 dakikada bir kontrol edeceğiz yada bu işi bizim için yapabilecek bir uygulama bulacağız. Sürekli kontrol etme şansımız olmadığına göre bunun için bir yöntem bulmalıyız. Yazımda işte bu işi bizim için yapan bir uygulamadan bahsedeceğim.

Daha önce bir yazımda bahsettiğim site hızı ölçme yapan Pingdom adlı web sitesi, bu bahsettiğim hizmeti vermektedir. Kontrol etmek istediğimiz web sitemizi kaydetmek için öncelikle siteye ücretsiz üye olacaksınız.

pingdom-sunucu-kayit
Pingdom Ücretsiz Üyelik Sayfası

 

Daha sonra üyeler için hazırlanan sayfaya giderek giriş yapın.

pingdom-uye-girisi
Üye Giriş Sayfası

 

Uygulamayı sağlayan Pingdom sitesi bir alan adı için ücretsiz hizmet vermektedir. Uygulama, kaydettiğiniz siteyi 5 dakikada bir kontrol ederek çalışıp çalışmadığını ve erişim hızını denetleyecektir. Bunun haricinde eğer sitenizi daha kısa süreli (5 dakikanın altında) kontrol ettirmek veya başka uygulamalarını kullanmak isterseniz bu hizmetleri ücret karşılığında alabilirsiniz. Bir blog sitesi için 5 dakika yeterli olacağından site tarafından verilen ücretsiz hizmetler sizin için yeterli olacaktır.

Siteye giriş yaptığınızda bağlantı hızınızı ve bağlı kalma oranını veren bir grafiği de görüntüleme özelliği mevcut.

pingdom-site-ozeti
Bağlantı Grafiği ve Yüzdesi

 

Sitenizde 5 dakika aralıklarla yapılan kontroller esnasında eğer sunucu bağlantılı bir sorun varsa kayıt olduğunuz eposta adresine anında aşağıda örneğini verdiğim şekilde bir hata mesajı gönderilmektedir. Böylece çok vakit geçmeden duruma müdahale şansınız olacaktır. Eposta ile bilgilendirme yapıldığından dolayı sık kullandığınız bir adresi vermeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca SMS ile bilgilendirme özelliği de bulunmakta ancak bu serviste ücretili.

pingdom-sunucu-anlik-rapor

Bir de aylık olarak site bağlantı hızı ve bağlı kalma oranı ile ilgili bir rapor eposta adresine gönderilmektedir.

pingdom-sunucu-aylik-rapor

Birçok ücretsiz ve ücretli uygulamanın olduğu bu siteyi özellikle sunucu problemlerinde erken önlem alma şansı vermesi sebebiyle şiddetle tavsiye ediyorum.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!