Veritabanı üzerinden wordpress sitesi yönetimi

0
494

Veritabanı üzerinden wordpress sitesi yönetimi yazısı ile sizlere eklenti yüklemeden neler yapabileceğinizle ilgili birçok yöntem göstereceğim. Aslına bakarsanız eklentileri ile wordpress sitenizde yapamayacağınız şey yok ancak her eklenti de siteniz için potansiyel problem bence. Yani her eklenti mükemmel hazırlanmış olmayabilir ve daha önce sizlere bahsettiğim gibi bir eklentinin yaratacağı problem tüm siteyi etkiler.

Bir de bu yazı içerisinde anlatacağım ve basit bazı işlemler için eklenti yüklemesi yapmadan basitçe yapılabiliyorsa neden eklenti yükleyelim?

Öncelikle veritabanı ile çalışmak için ne yapacağız ondan bahsedeyim. CPanel ile çalışıyorsanız panel içerisinde phpMyAdmin linkini tıklayarak veritabanınıza ulaşın.

cpanel-phpmyadmin

Açılacak sayfada sitenizin veritabanı adını tıklayarak aşağıda 1 numara ile gösterdiğim SQL sekmesini tıklayın. Bu kısımda 2 numara ile gösterdiğim alana yapacağınız işlemlerle ilgili kodları yazarak 3 numaralı Git butonunu tıklayarak sorguyu, dolayısıyla veritabanı işlemini yapacaksınız.

phpmyadmin-sql-calistirma

Başlamadan önce birkaç önemli hatırlatma;

  1. Yapacağınız işlemler veritabanınızda kalıcı olacağından her zaman olduğu gibi yedek almanızı tavsiye edeceğim
  2. Burada veritabanı sorgularını anlatırken kurulumda wp_ şeklinde ön ek ile kurulum yapıldığından örneklerde bu kullanıldı. Eğer sitenizi kurarken bu ön eki değiştirdiyseniz burada verdiğim kodları kullanırken bunu dikkate almanız gerekir yani ön ekleri sizin veritabanınızda kullandığınız ön eklerle değiştirin.

Tüm geri izlemeleri (trackback) silme

Bazı kullanıcılar geri izleme dediğimiz ve yorum kısımlarında bırakılan trackback’ların faydasız olduğunu düşünür ve bunları silmek ister. Bunun için şu sorguyu çalıştırabilirsiniz.

DELETE FROM wp_comments WHERE comment_type="trackback";

Tüm geri izlemeleri (trackback) engelleme

Bu silinen geri izlemelerin sitenize tekrar tekrar bırakılmasını engellemek için kapatabilirsiniz.

UPDATE wp_posts SET ping_status = 'closed';

Onaylanmamış tüm yorumları toplu olarak silme

Sitenizin ayarlarına göre bazı yorumlar veya tüm yorumlar onaylama aşamasından sonra yayınlanabilir. Onaylamadığınız tüm yorumları bir kalemde silebilirsiniz. Bunun için şu sorguyu kullanın.

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = '0';

Tüm spam olarak işaretlenmiş yorumları silme

Sitenize bir giriş yapıyorsunuz ve 3-5 bin adet istenmeyen yorumla karşılaşıyorsunuz. İşte bu durumda yapmanız gereken aşağıdaki sorguyu çalıştırmak, böylece tüm istenmeyen yorumlar siliniyor.

DELETE FROM wp_comments WHERE wp_comments.comment_approved = 'spam';

İstemediğiniz bir URL’den gelen yorumların tümünü silme

Sitelerimizde hepimizin başına bela istenmeyen bazı sitelerden yorumlar yapılmakta. Bu yorumları aşağıda vereceğim kod ile toptan silebilirsiniz.

DELETE from wp_comments WHERE comment_author_url LIKE "%silinecekUrl%" ;

Kaydedilen tüm eski yazı sürümlerini ve ilgili verilerini silme

Daha önce sizlere bahsettiğim ve wordpress içerisinde varsayılan olarak gelen bir özellik mevcut. Yazı üzerinde değişiklik yapıp kaydettiğinizde eski sürümlere geri dönebilmek için değişiklikler veritabanında saklanır. Eğer artık bunlarla işiniz olmadığını ve veritabanınızı temizlemeyi düşünüyorsanız aşağıdaki sorgu ile tüm eski sürümler ve ilişkili olan verileri silebilirsiniz.

DELETE a,b,c FROM wp_posts a LEFT JOIN wp_term_relationships b ON (a.ID = b.object_id)
LEFT JOIN wp_postmeta c ON (a.ID = c.post_id) WHERE a.post_type = 'revision';

Yazılardan kullanılmayan kısa kodları (shortcode) silme

Yine daha önceden bahsettiğim ve shortcode olarak bilinen kısa kodlar çok sık kullandığımız bir özelliktir. Ancak kimi zaman bu kodlarla ilgili eklentileri sileriz ve bu kodlar yazı içerisinde kalır ve yazıyı okuyanlar anlamsız bu kodları yazı içerisinde görür. İşte tüm bu kullanımdan kalkmış kısa kodları bir sorgu ile silebilirsiniz. Aşağıda verdiğim örnekte [facebook] adında bir shortcode silinecektir, siz bu kısmı silmek istediğiniz kod ismi ile değiştirin.

UPDATE wp_post SET post_content = replace(post_content, '[facebook]', '' ) ;

Çok eski yazıları toplu olarak silme

Eğer siteniz çok eski bir blog ve içerisinde artık anlamı kalmamış çok eski yazılar bulunduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki sorgu ile belirli bir tarihten önce yayınlanmış tüm yazıları toplu olarak silebilirsiniz. Buradaki örnekte 1 Ocak 2010 tarihinden önceki yazıların tamamı silinecektir, siz bu tarihi kendi istediğiniz tarihle değiştireceksiniz.

DELETE FROM wp_posts WHERE post_date < '2010-01-01 00:00:00' AND post_status = 'publish' ;

Yorum yapan tüm kullanıcıların e-posta listesini alma

Sitenize yorum yapmak isteyen kullanıcılar e-postaları ile yorum yapabilmektedir. Bu e-postaların tümünü bir sorgu ile görebilirsiniz.

SELECT DISTINCT comment_author_email FROM wp_comments;

Bir yazarın tüm yazılarını başka bir yazar ile değiştirme

Bir sebepten ötürü bir yazarın yazdığı tüm yazıları başka bir yazarın adına atamak isteyebilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki sorguyu kullanabilirsiniz. Burada eski yazar ve yeni yazar ID numaralarını bularak bu numaraları kod içerisinde değiştirmeniz gerekir.

UPDATE wp_posts SET post_author = 'yeni-yazar-id' WHERE post_author = 'eski-yazar-id';

Kullanıcı şifresini güncelleme

Bir kullanıcının şifresini değiştirmek için çok kısa bir yol, aşağıdaki sorgu ile dilediğiniz kullanıcının şifresini güncelleyebilirsiniz. Yalnız kod içerisinde kullanici_adi yazan kısmı değişiklik yapmak istediğiniz kullanıcının adı ile değiştirmeyi unutmayın.

UPDATE wp_users SET user_pass = MD5( 'yeni_sifre' ) WHERE user_login = 'kullanici_adi';

Tüm eklentileri etkisiz hale getirme

Bazen bir eklenti ile sorun yaşadığınızda öncelikle tüm eklentileri etkisiz hale getirmeniz gerekebilir. Bunun için aşağıdaki sorguyu çalıştırın, böylece yüklü eklentilerin tümü etkisiz hale gelecektir.

UPDATE wp_options SET option_value = '' WHERE option_name = 'active_plugins';

Burada verdiğim kodlar bu güne kadar değişik sitelerden bulduğum ve kendime hazırladığım bir kaynaktı, sizlerle paylaşayım istedim. Eğer sizin de bildiğiniz ve paylaşmak istediğiniz sorgular varsa aşağıda yorum kısmına yazarak paylaşabilirsiniz.
İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!