Web sitenizin tüm eski adreslerini düzenleme

0
190

Kısa bir başlık ile Web sitenizin tüm eski adreslerini düzenleme şeklinde bu yeni yazımı adlandırmaya çalıştım. Şimdi kısaca bu başlıktan ne kastettiğimi açmak gerekir belkide. Bir web sitenizi daha önceden lokalhostta hazırlayıp sonra gerçek sunucuya aktarmış olabilirsiniz. Web sitenizin www.eski-alanadı.com şeklinde olan adını www.yeni-alanadı.com değiştirmiş olabilirsiniz yada www.alanadı.com/yeni şeklinde uzantısını değiştirmiş olabilirsiniz. Bunlar çok sıklıkla yaşanan temel örnekler.

Bu gibi durumlarda yazı hazırlarken, menülerde, sayfalarda vs. birçok yerde sitenizin alan adı geçmektedir. Bu ad değişince doğal olarak sitenin tüm kısımlarından bu alanların değiştirilmesi gerekir. İşte bu gibi durumlarda Velvet Blues Update URLs adındaki eklenti imdadınıza yetişecektir.

Eklentiyi yükleyip etkinleştirince Yönetici Paneli‘nde Araçlar menüsünün içerisine Update URLs şeklinde bir yeni menü eklenecek.

url-degistirme-menu

Bu menü tıklandığında eklentiye ait ve basit bir arayüzü olan ayarlamalar ve URL değiştirmelerini yapabileceğiniz sayfa açılacaktır. Burada bulunan ve varsayılan olarak aşağıdaki şekilde olan ayarlar sayfasında eski ve yeni adresleri yazıp URLleri şimdi güncelle demeniz yeterli olacaktır. Site içerisinde değişmesi gereken linklerin tümü değişecektir.

url-degistirme-ayarlar

Kırmızı ile belirttiğim Step 2 yazan alandan değiştirmek istediğiniz URL adresleri ile ilgili ayrıntılı seçimler de yapabilirsiniz. Zaten arayüzü Türkçeye çevrilmiş olduğundan anlaşılmayacak bir kısım olduğunu sanmıyorum.

Her zaman söylediğim, bu eklentinin sayfasının en başında da uyardığı gibi bu işlemler veritabanınızda kalıcı düzenlemeler yaptığı için işlem yapmadan önce mutlaka yedekleme yapmanızı tavsiye ederim.

Umarım işinizi gören bir eklenti olmuştur. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!