WordPress 4.0 Beta 1 yayınlandı

0
182

WordPress 4.0 Beta 1 denemek için 10 Temmuz’da yayınlandı. Beta safhasında olması nedeniyle şu an için yayında olan ve çökmesi durumunda telafisi güç olan web sitelerine yüklenmemesi tavsiye edilmektedir. Eğer site geliştiricisi iseniz ve deneme sürümündeki yenilikleri görmek istiyorsanız aşağıdaki link üzerinden indirerek deneme yapabilirsiniz. Yaptığınız denemeler sonrasında meydana gelebilecek hatalar ve böcek diye tabir edilen bular görürseniz WordPress.org adresinden bildirimde bulunarak katkı sağlamış olursunuz. Son kullanıcı için Wordpess 4.0 versiyonunun stabil olanı deneme sürümleri sonrası Ağustos ayında yayınlanacaktır.

Bu sürüm ile gelen belli başlı özellikler:

  • Eklenen videoları henüz yazıyı yazarken Görsel Editör‘de ön izleme şeklinde görebileceksiniz. Daha önceki sürümlerde bildiğiniz gibi eklenen videolar ancak taslak olarak kaydedildikten sonra ön izleme yaptığınızda görülebilmekteydi, şimdi ise yazının tasarım aşamasında görme şansımız bulunacak.
  • Ortam Kütüphanesi içerisinde liste görünüm şekli devam ederken ayrıca grid diye tabir edilen kare şeklinde resimlerin sıralandığı bir görünüm daha eklenmiş durumdadır. Yani resim veya fotoğraflarınların diğer bilgileri verilmeden sayfa içerisinde yan yana konulmasıyla aradığımız medyayı görsel olarak daha rahat bulabileceğiz.
  • Eklenti yüklemesinde de tamamen yenilenmiş özellikler ve yeni bir anlayış getirildiği belirtilmektedir. Yükleme esnasında daha gelişmiş özellikler eklendiği, görsel yönden zenginleştirildiği bildirilmektedir.
  • Editör daha akıllı bir hale getirilmiş ve üst ve alt kısımdaki menülerin bulunduğu barı dilerseniz sabit hale getirebileceksiniz. Yani yazı uzun ve menüden yapacağınız bir özellik için en başa dönmeye gerek kalmayacak. Bir kelimeyi koyu format yapmak veya italik yapmak için seçtikten sonra editörün en başına gitmeyeceksiniz.
  • Kurulum esnasında dil seçebilme özelliği eklenmiş.
  • Editörde iyileştirmeler yapılmış.
  • Görünüm içerisinde Özelleştir sekmesini tıkladığınızda içerisindeki Bileşenler menüsü ayrı bir panel içerisinde gelmekte.

Eğer merak ediyorsanız hiç beklemeden indirin ve deneyin. Belki tekrar belirtmekte yarar vardır, eğer hali hazırda yayında olan ve belirli bir kullanıcısı bulunan bir veb siteniz varsa Beta sürümünü yüklememeniz tavsiye edilmektedir. İndirmek için aşağıdaki butonu tıklayarak dosyayı kaydedebilir ve hemen denemeye başlayabilirsiniz.

Mutlu denemeler ve iyi bloglamalar…

Sürümü İndirWordPress 4.0 Beta 1

Paylaşmak önemsemektir!