WordPress 4.0 sürümü “Benny” adı ile yayınlandı

0
162

4 Eylül 2014 tarihinde WordPress 4.0 sürümü “Benny” adı ile yayınlandı. Bu sürüm ile artık 3 sürümüne veda edilmiş oldu. Öncelikle neden Benny adı verildiğini açıklayayım. Bu isim 1909-1986 yıllarında Amerika’da yaşamış olan klarnet ustası  Benny Goodman adlı müzisyenden adını almıştır. Bir müzisyenin adının verilmiş olması açıkçası müziksever biri olarak beni sevindirdi.

Bu sürüm ile yazı yazmanın daha rahat ve akıcı olduğu yöneticiler tarafından bildirilmektedir. Eğer bir blog sitesine sahipseniz ve yeni yazı yazma sayfasına girecek olursanız burada ne demek istendiğini anlayabilirsiniz. Yazı yazmak için açılan ekrandaki alan sabitlenmiş ve üstteki yazma araçları butonlarına erişim kolaylaştırılmış.

Diğer bir kolaylık ta video ekleme açısından getirilen yenilik. Herhangi bir Youtube ve benzeri videoyu yazınıza eklemek çok kolaylaştırılmış. Bunun için yapmanız gereken yazınızın video eklemek istediğiniz kısmına web tarayıcınızda açtığınız videonun adresini kopyalayıp yapıştırmanız yeterli. Eklediğiniz bu link okuyucuya yazı arasında videonuzun gösterilmesini sağlamaktadır.

Ayrıca bunu yayınlamak istediğiniz bir twit içinde yapabilirsiniz. Bunun için de kopyaladığınız twitin adresini yazıya eklemeniz yeterli.

Eklenti yükleme sayfasında da değişiklikler yapılmış. Artık eklentileri daha rahat inceleyip yükleme şansı getirilmiştir. Aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi eklenti hakkında kısa açıklama, son güncellenme tarihi, verilen oylar, wordpress sürümünüze uygunluğu gibi özellikler eklentinin küçük bir logosu ile şık bir görünüme kavuşmuş.

eklenti-ornegi

Ayrıca daha fazla detay kısmını tıklayarak eklenti hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Medya düzenleme yani Ortam sekmesi tıklandığında açılan sayfada resimler daha görüntülemesi kolay hale getirilmiş. Tıkladığınız bir resmin tüm özelliklerini açılan sayfadan güncellemeniz mümkün. Videolarınızı da burada oynatarak ön izleme yapmanıza olanak sağlanmış.

Tabi ki bu yapılanlar kullanıcıları direkt olarak ilgilendiren kullanım kolaylıkları. Bunun yanında geliştirici kısmında da birçok iyileştirmeler sağlanmış.

Kim mi tüm bunları yapanlar? Helen Hou-Sandí adlı kişi tarafından yönetilen bu sürümün içerisinde bulunan takım elemanlarını İngilizce sayfasında verilen listede ben sayamadım. Belki siz saymak isterseniz buradan yapılan açıklamayı ve geliştirici listesini okuyabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi yazıyı paylaşmanız dileği ile iyi bloglamalar diliyorum.

Paylaşmak önemsemektir!