WordPress 4.3 sürümü “Billie” adıyla yayınlandı

0
73

WordPress 4.3 sürümü “Billie” adıyla yayınlandı. 18 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanan bu sürümü bu yıl yayınlanan ikinci büyük sürüm. Billie adı, Billie Holiday adlı caz sanatçısının ilk adından gelmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=9LOB_I7sgoI

Bu sürümle birlikte birçok yenilik gelmiş bulunmakta, bunları kısaca aşağıda vermeye çalışacağım. Öncelikle her zaman olduğu gibi bu tip güncellemeler öncesi mutlaka yedekleme yapmanız gerektiğini tekrar etmek istiyorum. Olabilecek hatalar karşısında geri dönüş şansınız olur.

Menüler İçin Özelleştirici

Artık menüleri de tema düzenlerken açılan özelleştirici gibi bir özellikle düzenleyebilirsiniz. Bileşenler içerisinden Menüler tıklandığında başlık yan tarafında bulunan Özelleştiricide Yönet kısmını tıkladığınızda menüleri canlı olarak düzenleyebilirsiniz.

menu-customizer

Biçimlendirme Kısayolları

Yazı hızını artırmak için sürekli geliştirmeler yapılıyor ve bu sürümde de bu yönden geliştirmelere devam edilmiş. Liste oluşturmak için * ve # işaretleri yanında rakamlar da kullanılabilir. Aşağıda kısa bir videosu bulunuyor.

Güvenliği Yüksek Parola Özelliği

Artık WordPress yüklerken veya yeni bir hesap oluşturulurken parola kısmında otomatik olarak doldurulan güvenliği yüksek parola özelliği eklenmiş. Böylece kullanıcı parolaları kırılması daha zor hale gelecek ve yeni kullanıcının oluşturulan bu gelişmiş parola yöneticisi sayesinde basit parolalar oluşturmaması yönünde teşvik edecektir. Ayrıca parola sıfırlama işlemleri için kullanıcıya bir link gönderilecek ve bu link tıklandığında da yine WordPress tarafından önerilen parola otomatik olarak doldurulacak.

better-passwords

Site İkonları

Bu sürüme kadar siteniz için gerekli veya yüklemek istediğiniz favicon.ico ikonlarınızı kendimiz yüklemek durumundaydık. Bu sürümle beraber artık tema düzenlemesi esnasında ikon ekleme işlemi de yapılabilecek.

site-icon-customizer

Bu sürümle beraber sayfalar için yorum kısmı kaldırılmıştır. Bir çoğumuz zaten sayfalar için yorum kısmını kullanmıyorduk, hatta burada bulunan yorum özelliğini kaldırmak için eklentiler kullanıyorduk. Artık sayfalarda yorum kısmı kaldırıldığından bununla uğraşmak zorunda kalınmayacak.

Bu genel özellikler yanında sitemizin mutfak kısımlarında yani kodlarında da birçok iyileştirme ve düzenlemeler yapılmış. Bunlarla ilgili ayrıntılara aşağıda verdiğim kaynak kısmını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!