WordPress 4.6 “Pepper” adıyla yayınlandı

0
69

WordPress yeni sürüm yayınladı. Bu yeni sürüm WordPress 4.6 “Pepper” adıyla yayınlandı. Artık alışılagelmiş bir durum olan ve bu sürümde de geçerliliğini koruyan bir isim verme şekli oldu. Park Frederick “Pepper” Adams III adlı caz sanatçısı ve saksafon ustası onuruna bu isim verildi.

Yeni sürümle beraber WordPress kurulumuyla gelen temalarda da güncellemeler oldu. Mesela Yirmi Onbeş teması 1.5 sürümünden 1.6 sürümüne yükseltildi. Bu sürümle gelen diğer yeniliklere kısaca bakalım.

Akıcı güncellemeler

Nerede olduğunuzu kaybetmeyin: tema ve eklentilerinizi güncellerken, yüklerken ve silerken aynı sayfada kalın. Böylece tekrar tekrar sayfa açma, sayfalar arasında kaybolma derdine kapılmayın.

Doğal yazı tipleri

WordPress yönetim paneli artık zaten sisteminizde var olan yazı tiplerinin avantajını kullanıyor, böylece kullandığınız cihaz ne olursa olsun daha doğal, daha hızlı bir deneyim sizi bekliyor. Yazı tipi karmaşasına son vermek adına güzel bir çalışma yapılmış.

Düzenleyici iyileştirmeleri

Satır içi bağlantı kontrolörü

Hiç yanlışlıkla https://www.site-adi.com/wordpress.org şeklinde bağlantısı verdiniz mi? “Hayır vermedim” diyebilirsiniz, çünkü yaptığımız hatayı bilsek zaten düzeltiriz. Farkında olmadan bu tip hatalar yapıyoruz. Site ziyaretçilerimiz de bu linkleri tıkladığında 404 sayfalarıyla karşı karşıya kalıyor. Artık WordPress bunun olmasını engellemek için otomatik kontroller yapıyor. Bu tip hataların olmasını engelliyor.

İçerik kurtarma

Siz yazdıkça, WordPress içeriğinizi tarayıcınıza kaydeder. Olası internet kopmalarında harcadığınız onca emek kaybolmaz. Daha sonra bağlantınız tekrar sağlandığında kaldığınız yerden devam edersiniz. Kaydedilmiş içeriği kurtarmak WordPress 4.6 ile daha da kolaylaştı.

Bu verdiğim özellikler son kullanıcı olan bizlerin gördüğü güncellemeler. Bir de “kaputun altı” diye tabir edilen ve kodlar içerisinde yapılan güncellemeler mevcut. Daha ayrıntılı güncelleme bilgilerine aşağıda verdiğim kaynak sayfasından ulaşabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!