WordPress 4.8 sürümü yayınlandı

5
190

WordPress 4.8 sürümü yayınlandı. Yine bir jaz ustası olan William John “Bill” Evans’ın onuruna bu sürümüne “Evans” verilmiş. Yeni sürümle birlikte birçok yenilik bizi karşılıyor.

Yönetici panelinize girerseniz aşağıdaki gibi bir uyarıyı başlangıç sayfanızın en sütünde göreceksiniz. Burada “Lütfen hemen güncelleyin” linkini tıklayarak güncelleme sayfasına gidebilirsiniz.

Açılan güncelleme sayfasında da Şimdi Güncelle butonunu tıklayarak güncellemenizi tamamlayabilirsiniz. Tüm bu işlemler öncesi yedekleme uyarımı tekrar yapmak isterim.

Neler yenilendi?

Bu sürümle beraber birçok küçük iyileştirmelerin yanında büyük bazı özellikler eklenmiş durumda. En önemli değişim widget yani bileşenlerde olmuş. Artık sayfalarınızın yan sütununa veya başka kısımlarına resim, video, ses veya HTML formatlı yazı ekleyebiliyorsunuz.

Yukarıda gördüğünüz gibi daha önce eklentiler yardımıyla yapılabilen bu işlevler artık wordpress altyapısında mevcut.

Bağlantı ekleme

Bağlantı eklemek artık daha da kolaylaştırılmış. Bağlantılanın başlangıç ve bitim yerlerinin belirlenmesini yeni bağlantı sınırları adı altında geliştirmişler ve bu kısımlar daha etkin belirleniyor.

Yakınınızdaki WordPress olayları

Belki takip edeniniz vardır. Yıl boyunca dünyanın değişik şehirlerinde Word Camp adında eğitim ve seminer tarzı toplantılar yapılıyor. Bu toplantılarla ilgili gelişmeler artık yönetici panelinde görüntülenecek. Kim bilir, belki birgün bir toplantıya katılma şansınız olabilir. Ayrıca bu büyük kampların yanında lokal olarak düzenlenen wordpress buluşmaları da burada yer almaktadır.

Bunlar belli başlı büyük değişiklikler. Bunun yanında kod kısmında yapılan birçok güncelleme de bulunmaktadır. 346 gönüllü tarafından gerçekleştirilen bu güncellemeler ve sunulan hizmetler için şahsım adına ben de teşekkürlerimi sunmak isterim.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!