WordPress 5.1 sürümü yayınlandı

0
127

WordPress 5 için alt sürümler gelmeye başladı. Caz müzisyeni “Betty Carter” adına çıkarılan ve Betty adı verilen WordPress 5.1 sürümü 21 Şubat 2019‘da yayınlandı. Önemli istikrar ve performans güncelleştirmeleri içerdiği söylenen bu sürümde en öne çıkan değişiklik PHP site sağlığı mekanizması.

PHP Site Sağlığı Mekanizması

Güvenlik ve hız dikkate alınarak, bu sürümde WordPress’in ilk Site Sağlığı özellikleri tanıtılmaya başlandı. WordPress’in altyapısını oluşturan programlama dili PHP’nin eski sürümlerini çalıştıran sitelere uyarı gönderilmeye başlanıyor.

Yeni eklentiler yüklerken, Site Sağlığı özelliği eklentinin sitenizle uyumlu olmayan bir PHP sürümü gerektirip gerektirmediğini gösterecek. Böylelikle, WordPress bu eklentiyi yüklemenizi önleyecektir.

Gutenberg Düzenleyici Performansı

Bildiğiniz gibi WordPress 5 versiyonunun en önemli yeniliği zorunlu hale gelen Gutenberg editörü. Bu editör ile alakalı çok tartışmalar yapıldı, çok şeyler söylendi. Editörle ilgili düzeltmeler gelmeye devam ediyor ve bu sürümle beraber de değişiklikler geldi.

Bunun başında gelen en önemli değişim sağlam performans ve buna bağlı olarak getirilen geliştirmeler bulunmaktadır. Editörün başlamasının biraz daha hızlı ve yazma işlemi daha yumuşak olduğu bildiriliyor. Bununla birlikte, gelecek sürümlerde dperformans iyileştirmelerinin devam edeceği vaad ediliyor.

Son kullanıcıları ilgilendiren bu iki önemli güncellemenin yanında birçok başka güncelleme mevcut. Tüm güncellemeler ve değişimlerle ilgili bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Şu an için yapılması gereken bu yeni sürümü yüklemeyi ihmal etmemek. Tabiki bu sürümle beraber önemli eklentiler de güncelleme yaptı. Bunları da kontrol ve takip ederek güncellemelerini yapmayı unutmayın. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!