WordPress 5.3 sürümü “Kirk” adıyla yayınlandı

0
361

WordPress 5.3 sürümü 12 Kasım 2019 tarihinde yine bir caz sanatçısı Rahsaan Roland Kirk onuruna “Kirk” adıyla yayınlandı. Yeni sürümde getirilen yeniliklere temel özellikleri ben de aşağıya yazdım. Güncelleme sonrası açılan tanıtım yazısından alıntı yapılmıştır.

Neler Yeni?

5.3, WordPress 5.0 sürümü ile tanıştığınız blok düzenleyiciyi, yeni bir blok, sezgisel etkileşimler ve geliştirilmiş erişilebilirlik ile genişletiyor ve iyileştiriyor. Düzenleyicideki yeni özellikler, tasarım özgürlüğünü artırıyor, ek düzen seçenekleri sağlıyor ve tasarımcıların bir sitenin görünümü üzerinde eksiksiz kontrol sahibi olabilmelerini sağlıyor. Bu sürüm ayrıca kullanıcıya blok düzenleyici ile daha fazla tasarım esnekliği ve entegrasyon sağlayan Yirmi Yirmi temasını da sunuyor. Harika web sayfaları ve gelişmiş düzenler oluşturmak hiç olmadığı kadar kolay.

Blok Düzenleyici İyileştirmeleri

Bu iyileştirme-odaklı güncelleme 150’nin üzerine yenilik ve kullanışlılık geliştirmesini devreye alıyor, akıllı cihazların yüksek kaliteli kameraları ile çekilmiş, optimize edilmemiş, yüksek çözünürlüklü fotoğraf desteği gibi. Varsayılan görsel boyutlarının büyümesi ile beraber, resimler her zaman en iyi hallerinde görüntülenecekler.

Yönetim ekranlarında blok düzenleyici stillerinin entegre edilmesi gibi erişilebilirlik gelişmeleri. Bu gelişmiş stiller bir çok erişilebilirlik sorununu düzeltiyor: form alanları ve düğmelerdeki renk kontrastı, düzenleyici ve yönetici ekranları arasındaki uyumsuzluklar, yeni çerez çubuğu bildirimleri, varsayılan WordPress renk şemasını standartlaştırmak ve bloklarınız ile etkileşimlerin yumuşak ve doğal hissiyatı için gerekli hareketler gibi. Yönetim paneline tuş takımı ile dolaşanlar için yeni blok düzenleyicide bir dolaşım modu var. Bu bloklar arasında sekebilmenize, blok kontrollerinde gezinebilmenize olanak sağlıyor.

Genişletilmiş Tasarım Esnekliği

WordPress 5.3 inanılmaz tasarımlar yapmak için daha güçlü araçlar ekledi.

  • Yeni grup blok, sayfanızı renkli bölümlere kolayca ayırmanızı sağlıyor.
  • Sütun blokları artık sabit sütun genişliklerini destekliyor.
  • Yeni öntanımlı yerleşimlerle, içerikleri gelişmiş tasarımlara dönüştürmek artık çocuk oyuncağı.
  • Başlık blokları artık metin rengi için kontroller sunuyor.
  • Ek biçem seçenekleri, bu özelliği destekleyen herhangi bir blok için tercih ettiğiniz biçemi ayarlamanıza izin verir

Karşınızda Yirmi Yirmi

Blok editorün ilk doğum gününü kutlarken, Yirmi Yirminin özünde esneklik ile tasarlandığından gurur duyuyoruz. Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi sütunlar, gruplar ve ortam blokları kombinasyonuyla gösterin. Dinamik ve ilgi çekici düzenler için içeriğinizi geniş veya tam hizalamaya ayarlayın. Ya da, ortalanmış bir içerik sütununu seçin, bırakın fikirleriniz sahnenin yıldızı olsun.

Yirmi Yirmi ismine yaraşır bir şekilde en büyük odak berrraklık ve okunabilirlik. Tema Rasmus Andersson tarafından geliştirilmiş Inter yazı tipini içeriyor. Inter bir değişken yazı tipi sürümü olarak geliyor, varsayılan temalarda ilk kez kullanılan bu yöntem ile Inter’in tüm yazı ağırlıklıkları ve stilleri sadece iki yazı tipi dosyasında tutuluyor ve bu da daha kısa yükleme zamanları sağlıyor.

Herkes için iyileştirmeler

Otomatik Görsel Döndürme

Resimleriniz karşıya yüklendikten sonra gömülü yönlendirme verilerine göre doğru bir şekilde döndürülecek. Bu özellik ilk önce dokuz yıl önce önerildi ve çok sayıda özel katılımcının ısrarı ile mümkün oldu.

Site sağlık kontrolleri

5.3 ile tanıştırılan geliştirmeler problemlerin daha kolay tespit edilebilmelerini sağlıyor. Sağlık taraması ekranında genişletilmiş öneriler, sitenizde problem giderme yapılması gerekebilecek alanları öne çıkartıyor.

Yönetici E-posta Onayı

Artık sizden yönetici olarak giriş yaptığınızda, yönetici e-posta adresinizin güncel olduğunu onaylamanız istenecektir. Bu, e-posta adresinizi değiştirirseniz sitenizin yönetim paneline girememe olasılığını azaltır.

Geliştiriciler için

Tarih/Saat Bileşen Düzeltmeleri

Geliştiriciler, artık daha güvenilir bir şekilde tarih ve zaman dilimleri ile çalışabilecek. Tarih ve saat işlevleri, birleştirilmiş saat dilimi alımı, PHP ile birlikte çalışabilirlik, ayrıca birçok hata düzeltmesi için bir dizi yeni API işlevi aldı.

PHP 7.4 Uyumluluğu

WordPress 5.3, PHP 7.4 sürümünü tümüyle desteklemeyi amaçlar. Bu dağıtım, kullanım dışı işlevselliği kaldırmak ve uyumluluk sağlamak için birden fazla değişiklik içeriyor. WordPress, tüm kullanıcıları PHP’nin en yeni ve en iyi sürümlerini çalıştırmaya teşvik etmeye devam ediyor.

Paylaşmak önemsemektir!