WordPress avatar ayarları

4
1761

Avatar denince genellikle blog sitelerinde bir yorum sonrasında yorum yapan kullanıcının görüntülenen resmi akla gelir. Bu resim bir kullanıcının wordpress portalında yüklemiş olduğu resimdir. Bazen de wordpress içerisinde yönetici tarafından sabit bir resim de atanmış olabilir. WordPress avatar ayarları için klasik olarak WordPress ile entegre olan Gravatar sayfasından giriş yaparak avatar yüklemesi yapılabilir.

Bu ayarlamayı yapıp avatar yükledikten sonra ister sizin kendi sitenizde isterseniz başka sitelerde bu kullanıcı adı ile yaptığınız yorumların yanında resminiz görüntülenecektir.

Bu yukarıda dediğim gibi klasik olarak kullanılan yöntem. Bunun yanında WP User Avatar adındaki eklenti ile sitenizin ve site kullanıcılarının avatarlarını daha kolay ve kullanışlı hale getirebilirsiniz. Eklentiyi yüklediğinizde alt tarafında bulunan Ayarlar kısmını tıklayarak ayarları yapacağınız sayfaya gidebilirsiniz.

avatar-ayar-giris

Ayarlar sayfasında ilk olarak aşağıdaki gibi ilk ayarlamalar kısmı bulunuyor.

avatar-ayarlar

Burada ilk kısım bu eklentiyi yazı yazma editörü içerisine ekleyip eklemeyeceğinizle ilgili. 2 numaralı kısım ise seçildiğinde Üye ve Diğer site kullanıcılarına kendi avatarlarını yükleme izni verecektir. 3 numaralı kısımdan ise Gravatar sitesini iptal edip sadece sitenizdeki yüklü avatarların görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Aşağıda gördüğünüz ayar kısmı ise genel olarak avatar kullanımında bulunan bir ayar grubudur. Bazı siteler yetişkinlere yönelik olup daha müstehcen avatar resimler kullanılmaktadır. Bu kısım işte bu durumlar için getirilmiş bir ayarlamadır. Sitenizde böyle bir durum söz konusu değilse varsayılan seçimin kalabilir.

avatar-uygunluk-secimi

Eğer site üyelerine kendi avatarlarını yükleme izni vermezseniz veya resim yüklemeyen kullanıcılar için varsayılan bir avatar seçecekseniz eklenti bunun için de güzel bir ayarlamaya sahip.

avatar-varsayilan-ayarlama

Yukarıda gördüğünüz ayar kısmında yeşil renkle seçili olan avatarlar wordpress içerisinde standart olarak bulunanlardır. Bu eklenti sayesinde isterseniz varsayılan olarak kendiniz de bir avatar yükleyebilirsiniz. Bunu kırmızı renkle gösterdiğim kısmı kullanarak yapabilirsiniz.

Son olarak bahsetmek istediğim konu ise eklenti yüklendikten sonra Profil ayarlarınız içerisine Avatar adında eklenen bölüm olacak.

avatar-kullanici-profili

Kullanıcılar menüsünde bulunan Profiliniz sekmesini tıkladığınızda bu sayfanın alt tarafına doğru kendi avatarınızı ayarlamanızı sağlayacak bir özellik eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Buradan kendi avatar ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Avatar konusunda anlatacaklarım bu kadar, yorum kısmını kullanarak görüşlerinizi veya takıldığınız konuları yazabilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!