WordPress blog için alan adı satın alma

11
2138

WordPress blog için alan adı satın alma işi bir blog oluşturmanın ilk ama belki en önemli basamağıdır. Alan adı yani domain, oluşturacağınız sitenizin temel taşı olacaktır. Bunun için bazı konuları tecrübe edindiğim kadarıyla açıklamaya ve aydınlatmaya çalışacağım.

Alan adı yani domain nedir?

Genellikle com, net, org vb. uzantılara sahip olan ve sitenizin adını taşıyan isimlerdir. wpsitesi.com olan bu sitenin alan adı mesela wpsitesi kelimesinden oluşmaktadır.

Alan adı alırken dikkat edilecek konular

Belirlenecek uzunluk

Belki başka sitelerde çok uzun alan adlarına rastlamış olabilirsiniz ancak sitenizin akılda kalıcı olmasi açısından çok uzun alan adları tercih etmeyin. Belki iki kelimeden oluşan alan adına da ihtiyaç duyabilirsiniz ancak kısa olmasına dikkat edin. Bu bir zorunluluk değil ama akılda kalıcılık için önemli bir durum.

Alan adının anlamı

Aldığınız alan adı sizin için bir nevi marka olacaktır. O sebepten yapacağınız işle alakalı olması tercih edilmeli. Sonuçta Google arama motorunun kelime anlamının belki arama ile hiç bir anlamı olmayabilir ama yaptığı işle artık günümüzde arama sözcüğü ile eş anlamlı bir hal almıştır. Bunun böyle olması manasız bir ad almanız anlamı çıkartmasın, sitenizin anlamını taşıyan bir ad tabi ki tercih sebebiniz olsun.

Com, Org, Net, Info???

Site alan adınızın uzantısı çok önemli değildir. Bildiğiniz gibi bu uzantılar yapılan işin İngilizce uzantısını ifade eder. Mesela com uzantısı şirketler için, org uzantısı organizasyonlar gibi. Günümüzde mutlaka dikkatinizi çekmiştir, com uzantısı klasikleşmiş ve birçok alan adı bu uzantıya sahiptir. Ayrıca internet kullanıcıları ister istemez bu uzantıyı ekleyip arama yapma eğilimindedir. Bu sebepten dolayı ilk tercihinizin com olması genel tercih sebebidir.

Alan adını nereden satın alabilirsiniz?

Belki yanlış bir kanı olarak alan adını sunucu yani hosting aldığınız yerden almak zorunda olduğunuz gibi bir düşünceye sahip olabilirsiniz. Öncelikle bilmeyen arkadaşlar için belirtmeliyim ki böyle bir zorunluluk yoktur. Sunucu ve alan adı ayrı konular olup dilediğiniz yerden dilediğiniz hizmeti ayrı da satın alabilirsiniz. Günümüzde hosting firmaları yeni alınan sunucu paketleri ile beraber ücretsiz veya düşük fiyatlı alan adı verdiklerini için böyle bir eğilim söz konusu olmaktadır.

Alan adını satın aldığınız firmanın profesyonel olduğuna dikkat edin çünkü ileride size bu alan adı ile yapılacak NS,  DNS yönlendirme, başka bir firmaya taşıma gibi hakkınız olan konularda sıkıntılar yaşatabilir. Bazen de hosting firmaları kendi sunucularından başka bir siteye müşteri kaptırmamak için DNS yönlendirme veya yeni DNS girişi için ekstra ücret talep etmektedir.

WPsitesi‘olarak Türkiye kaynaklı bir site tavsiyesi derseniz Güzel Hosting firmasını tavsiye ederim. Ayrıca SSL hizmeti de ücretsiz.

Aklıma gelip paylaşabileceklerim şimdilik bu kadar. Siz de görüşlerinizi veya sormak istediklerinizi yorum kısmını kullanarak paylaşabilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!