WordPress blog için otomatik güncelleme eklentisi

0
225

WordPress ile yalnızca kendimiz için blog veya web sitesi hazırlamıyoruz. Bazen bir arkadaşımız için bazen de para karşılığında bir müşteriniz için bir site kurmuş olabilirsiniz. Bunun dışında çoğu zamanlar kendimiz için hazırladığımız sitelere işlerimizin yoğunluğu nedeniyle uzun süreler bakamadığımız olmuştur. Böyle durumlarda yayınlanan WordPress sürümleri ile eklenti güncellemeleri eksik yapılmamakta ve sonuçta sitelerimiz belkide yayınlanan güvenlik açıklarını kapatan güncellemeleri alamamaktadır. WordPress blog için otomatik güncelleme eklentisi ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Konu ile alakalı başka eklentiler de mevcut ancak bu yazımda sizlere tanıtacağım Updater adında bir eklentidir. Öncelikle eklentiyi kurarak etkinleştirme işlemini yapın. Daha sonra Eklentiler menüsünde Yüklü eklentiler kısmını tıkladığınızda burada en son yüklediğimiz Updater adlı eklentiyi ve alt kısmında Settings yani ayarlar kısmını göreceksiniz.

wordpress-otomatik-guncellemeAyarlar kısmında öyle uzun uzadıya yapılacak pek fazla bir şey yok. Aşağıya eklediğim fotoğraf üzerinden kısaca anlatmak gerekirse öncelikle yeşil ok ile gösterdiğim şekilde eklentiyi otomatik güncelleme yapması için Auto Mode kısmını seçeceksiniz. 1 ile gösterilen kısmı seçili yaparsanız yeni WordPress veya eklenti güncellemeleri olduğunda size uyarı mesajları gönderilecek. 2 numaralı kısım seçilirse yeni eklenti güncellemesi yapıldığında uyarı mesajı alacaksınız. 3 numaralı kısım varsayılan olarak 12 saatte bir eklentileri kontrol edecek ve yeni güncelleme varsa bunları gerçekleştirecektir. Dilerseniz bu süreyi uzatıp kısaltabilirsiniz. 4 numaralı kısıma e-postaların gönderilmesini istediğiniz adresi yazacaksınız. 5 numaralı kısıma ise e-postanın kim tarafından ve hangi e-posta adresiyle gönderilmesini istiyorsanız bu bilgileri gireceksiniz.

wordpress-otomatik-guncelleme-ayarlar5 numaralı kısım için gönderici adı olarak gelen e-postayı diğer postalardan ayırmak için sitenizin adını girebilirsiniz. Mesela “WP sitesi güncellemesi” gibi bir ad olabilir.

Ayarları yaptıktan sonra kaydetmeyi unutmamalısınız. Zaten bu ayarlamaları yaparken üst kısımda 2 adet uyarı metni bulunmaktadır.

wordpress-otomatik-guncelleme-uyarilarKırmız ok ile gösterilen kısım bu uygulamayı kullanmaktan sizin sorumlu olacağınızdan dolayı mutlaka veritabanınızın yedeğini almanız önerilmektedir. Korkulacak bir durum söz konusu olduğu için yapılmış bir uyarı değildir bu. Sitenizde yapacağınız değişiklikler öncesi her zaman yapmayı alışkanlık haline getirmeniz gereken bir durum ve bu eklenti de tekrar bir hatırlatma yapmaktadır. Yeşil ok ile gösterilen kısım ise biraz önce bahsettiğim ayarların kaydedilmesi gerektiğiyle ilgili bir uyarı metnidir.

Faydalanacağınız bir eklenti olduğu düşüncesiyle beğendiğinizi umuyorum. Yazımı paylaşın ki herkes okusun ve bilgilensin.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

Kimler Neler Demiş?

avatar
500
  Subscribe  
Bildir