WordPress blog için otomatik güncelleme eklentisi

0
332

WordPress ile yalnızca kendimiz için blog veya web sitesi hazırlamıyoruz. Bir arkadaşımız için veya müşteriniz için bir site kurmuş olabilirsiniz. Ayrıca bazen kendi sitemizle de işlerimizin yoğunluğu nedeniyle uzun süre ilgilenemediğimiz zamanlar oluyor.

Böyle durumlarda yayınlanan yeni WordPress sürümleri ile eklenti güncellemeleri yapılmıyor. En önemli risk ise güvenlik açıklarını kapatan güncellemeleri alamamak. WordPress blog için bir otomatik güncelleme eklentisi ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bununla ilgili birçok eklenti mevcut. Bu yazımda sizlere tanıtacağım Updater adında bir eklenti. Dilerseniz eklenti yükleme sayfasında “auto updater” şeklinde bir arama yapıp başka eklentiler de bulabilirsiniz.

Eklenti kurulumu ve Ayarlamalar

Öncelikle eklentiyi kurarak etkinleştirme işlemini yapın. Daha sonra Eklentiler menüsünde Yüklü eklentiler kısmını tıkladığınızda burada en son yüklediğimiz Updater adlı eklentiyi ve alt kısmında Settings yani ayarlar kısmını göreceksiniz.

wordpress-otomatik-guncelleme

Ayarlar kısmında öyle uzun uzadıya yapılacak pek fazla bir şey yok. Aşağıya eklediğim fotoğraf üzerinden kısaca anlatmak gerekirse öncelikle yeşil ok ile gösterdiğim şekilde eklentiyi otomatik güncelleme yapması için Auto Mode kısmını seçeceksiniz. Aşağıdaki resimde ayarlama yapılacak kısımları işaretledim.

wordpress-otomatik-guncelleme-ayarlar

1 ile gösterilen kısmı seçili yaparsanız yeni WordPress veya eklenti güncellemeleri olduğunda size uyarı mesajı gönderilecek.

2 numaralı kısım seçilirse yeni eklenti güncellemesi yapıldığında uyarı mesajı alacaksınız.

3 numaralı kısım varsayılan olarak 12 saatte bir eklentileri kontrol edecek ve yeni güncelleme varsa bunları gerçekleştirecektir. Dilerseniz bu süreyi uzatıp kısaltabilirsiniz.

4 numaralı kısıma e-postaların gönderilmesini istediğiniz adresi yazacaksınız.

5 numaralı kısıma ise e-postanın kim tarafından ve hangi e-posta adresiyle gönderilmesini istiyorsanız bu bilgileri gireceksiniz. Bu kısım için gönderici adı olarak gelen e-postayı diğer postalardan ayırmak için sitenizin adını girebilirsiniz. Mesela “WP sitesi güncellemesi” gibi bir ad olabilir.

Ayarları yaptıktan sonra kaydetmeyi unutmamalısınız. Zaten bu ayarlamaları yaparken üst kısımda 2 adet uyarı metni bulunmaktadır.

wordpress-otomatik-guncelleme-uyarilarKırmız ok ile gösterilen kısım bu uygulamayı kullanmaktan sizin sorumlu olacağınızdan dolayı mutlaka veritabanınızın yedeğini almanız önerilmektedir. Korkulacak bir durum söz konusu olduğu için yapılmış bir uyarı değildir bu. Sitenizde yapacağınız değişiklikler öncesi her zaman yapmayı alışkanlık haline getirmeniz gereken bir durum ve bu eklenti de tekrar bir hatırlatma yapmaktadır.

Yeşil ok ile gösterilen kısım ise biraz önce bahsettiğim ayarların kaydedilmesi gerektiğiyle ilgili bir uyarı metnidir.

Bu eklentiyi mi yoksa başka bir eklenti mi yüklersiniz bilmem ama sitelerinizi güncellemeyi ihmal etmeyin. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!